Zeytinyağı kullanırken bunları asla yapmamalısınız

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Zeytinyağı  kullanırken bunları asla yapmamalısınız
Zeytinyağı kullanırken bunları asla yapmamalısınız

Hemen hemen her yemek tarifinde yer alan zeytinyağı mutfakların tartışmasız en çok kullanılan ürünü.

Ancak düşündüğünüzden daha hassas olan bu altın değerindeki yağı kullanmak çok dikkat gerektiriyor.İşte zeytinyağının etkisini azaltmadan faydalarından en üst seviyede yararlanarak tüketmeniz için bilmeniz gerekenler.

Zeytinyağı kullanırken bunları asla yapmamalısınız

1-Isı ,oksijen ,ışık ve neme maruz bırakmamak. Zeytinyağının bu doğal düşmanları ,siz onu kullanma şansı bulamadan mahvedebilir.Oksidasyonu önlemek ve son kullanma tarihinden önce tüketmek için yağınızı her zaman serin ve karanlık bir yerde saklayınız.Yağınızı başka bir kaba boşaltmak istiyorsanız bozulmasını önlemek için koyu renkli ve hava geçirmez olduğundan emin olun.

2-Isıtıldığında zeytinyağının bozulduğuna dair farklı görüşler olsa da çoğu evde yemek pişirmek için kullanılır.Zeytinyağı için dumanlanma noktası kullanılan zeytinyağının türüne bağlı olarak 160 ile 250 santigrat derecesi arasında değişir.Bununla birlikte standart ev pişirme sıcaklıkları, tavada kızartmak için 120 ,derin tencere de kızartmak için 160-180 santigrat derece ve fırında pişirmek için 200 santigrat derece civarındadır.

3-Uzun süre bekletmek.Şişenin üzerindeki son kullanma tarihine dikkat etmeli.Ve açtıktan 2 ile 3 ay arasında tüketilmelidir.Düzgün bir şekilde kullanılırsa çoğu zeytinyağı şişelendiği andan itibaren yaklşaık 2 yıl dayanacaktır.Soğuk sıkım zeytinyağı ise naturel zeytinyağından farklıdır.Çünkü filtrelenmediği için içinde küçük zeytin parçacıkları bulunur.Bu da onun daha çabuk bozulmasına yol açabilir.

4-Rengine aldanmak:Renk kadar yeşil olursa yağın kalitesi o kadar iyi olur.Ancak rengin aslında aroma veya lezzetin gerçek bir göstergesi olmadığı hep vurgulanır.Öyle ki profosyonel zeytinyağı kullanıcıları rengin kararlarını değiştirmelerini önlemek için tat testi yaparken mavi bir bardak kullanırlar.Zeytin çeşidine ve hasat yöntemine bağlı olarak zeytinyağının rengi açık sarıdan koyu yeşile kadar değişebilir ve tadı büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Milliyet.Pembenar.comBir Cevap Yazın