YÜZÜSTÜ YATMAK CİLDİ KIRIŞTIRIR MI?

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

2

Selülit, çok kahve içenlerin hastalığı mıdır? Güneş, sivilcelere iyi gelir mi?  Bilgilerinizi gözden geçirmeye, güzellik mitlerini gerçeklerle yüzleştirmeye ne dersin?

Bakalım doğruları ne kadar biliyorsunuz?
1- “Kükürtlü sabun sivilcelere iyi gelir.”
DOĞRU
Bu sabunlar düzenli kullanıldığında bazik etkisi ile sivilce iltihaplarını kurutabiliyor, fakat sonrasında uygun bir nemlendirici kullanmak şart! Ayrıca bir kez kullanmak veya ara ara kullanmak da sonuç vermiyor.

2- “Portakal kabuğu görünümdeki selülitler, sadece fazla kilosu olanların sorunudur.”
YANLIŞ
Selülit, bir dolaşım problemi… Bu yüzden zayıf-şişman herkesin karşılaşılabileceği bir sorun. Kilolu insanların selülitle daha sık karşılaşmalarının sebebi ise fazla kilolarından dolayı yaşadıkları dolaşım sorunu… Tabii bunun yanında genetik nedenler, kahve, kola tüketimi, doğum kontrol hapları, hareketsizlik de bu sorunu tetikliyor.

3- “Kola ve kahve içmek selülitleri çoğaltır.”
DOĞRU
Kola ve kahve gibi kafein oranı yüksek gıdalar, selülit oluşumunu tetikliyor!

4- “Hızlı kilo alıp vermek vücutta çatlakların oluşmasına neden olur.”
DOĞRU
Bir zayıflayıp bir şişmanladığımızda vücut dengemiz hızlı bir şekilde bozuluyor. Cildimiz yeterince elastik davranış gösteremediğinde de çatlaklar oluşuyor.

5- “Sabunla yıkamak cildi kurutur.”
DOĞRU
Sabun içeriği itibariyle bazik bir ürün. Bu yüzden de ciltte kurumalara ve gerilmelere sebep olabiliyor.

6- “Fondöten sürmek sivilcelerin artmasına sebep olabilir.”
DOĞRU
Sivilcelerin iyileşebilmesi için hava ile temas etmesi gerekiyor. Fondöten içeriği yönüyle yağ bazlı bir kozmetik ve cildin hava ile temasını önlüyor. Ayrıca sürme anında sivilce iltihabının dağılmasına da sebep olabiliyor. Bu yüzden fondöten kullanıldığında sivilcelerin artması mümkün.

7- “Sık sık banyo yapmak cildin kurumasına neden olur.
DOĞRU
Cildimiz asidik bir yapıya sahip. Sabun ve duş jeli gibi ürünler, cildimizi bazik seviyeye getiriyor ve bu da kurumalara sebep olabiliyor. Dolayısıyla duştan sonra mutlaka vücudu kremlerle nemlendirmek gerekiyor.

8- “Yüzüstü yatmak cildin daha erken kırışmasına sebep olur.”
DOĞRU
Nasıl ki aynı hareketi ve mimiği sürekli tekrarlamak o bölgenin daha hızlı kırışmasına sebep oluyorsa, sürekli yüzüstü yatmak da belirli bölgelerin daha hızlı kırışmasına sebep olabiliyor.

9- “Yağlı ciltlerin nemlendirilmeye ihtiyacı yoktur.”
YANLIŞ
Nemsiz kuruluk ve yağsız kuruluk durumları ayrı kavramlar. Yağlı cilde sahip kişilerin de ciltlerini nemlendirmeleri, ancak su bazlı nemlendiricileri tercih etmeleri gerekiyor.

10- “Ağda yaptıktan sonra güneşe çıkmamak gerekir.”
DOĞRU
Ağda uygulaması özellikle yüz bölgesinde hassasiyet yaratıyor ve bu durum bazen lekelenmelere ve alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yüzden ağda sonrası güneşe çıkmamak, çıkılacaksa da mutlaka koruyucu ürün uygulamak gerekiyor.

11- “Tüyleri jilet ile almak daha sık ve kalın çıkmalarına sebep olur.”

YANLIŞ
Tüyleri jiletle almak kalınlaşmaya neden olmuyor. Sadece tıraş edilmiş kılın çıkarken ucu daha keskin olduğundan kalınmış imajı veriyor.

12- “Pudra sürmek sivilceleri kurutur.”
YANLIŞ
Pudranın sivilceyi kuruttuğu gözlense de, cildin hava almasını engellediği ve uzun vadede daha fazla sivilce oluşumuna sebep olduğu da bir gerçek.

13- “Bacak bacak üstüne atarak oturmak çatlakların oluşmasına neden olur.”

YANLIŞ
Vücuttaki çatlaklar ani kilo alıp vermekten kaynaklanıyor. Bacak bacak üzerine atarak oturmak çatlak problemine sebep olmuyor, ancak dolaşım engellendiğinden bacaklarda dolaşım sorunu yaratabiliyor.

14- “UV korumaları içeren makyaj ürünleri kullanırken ayrıca güneş kremi kullanmak gerekmez.”
DOĞRU
Eğer ürünün içindeki “titanyum di oksit” oranı yeterli ölçüdeyse, ekstra güneş korumasına gerek yok. Ama normal ürünlerde olduğu gibi tekrarı mutlaka gerekli.



Bir Cevap Yazın