Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Spread the love
Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir
Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterolün yüksek olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir doktora gidip kan tahlili yaptırmalısınız.Öncelikle kolesterolünüzün yüksek olması kalp sağlığınız içinde olumsuz yönde etkilidir.

Bununla birlikte yüksek kan kolesterol seviyelerine sahip olduğunuzu gösterebilecek bazı belirtiler vardır.Bu belirti ve semptomların bazıları başka hastalıklar belirtileri ile karıştırılabileeğinden öncelikle kan tahlili yaptırmanız önemlidir.

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir

Yüksek kolesterolün olabileceğinin belirtileri ise.

Üst göz kapağınızda ve göz çevrenizde sarı lekelerin oluşması.

Korneanızın çevresindeki gri renkli halkalar.Gözünüzün irisini örten kısmı olan kornea çevresinde gri bir halka oluşması.Yaşlılarda çok olmakla birlikte 40 yaşın üstündekiler de ve gençlerde ve kolesterol seviyesinin yüksekliğinin göstergesi olabilir.

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi .Yüksek kolesterole sahip olmak vücudunuzdaki çeşitli kan damarlarının tıkanmasına neden olabilir.Kan damarlarınız kolesterol tarafından bloke edilmişse ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi duyabilirsiniz.

Boyun ve baş’ta ağrı.Kolesterolün çok yüksek olması bazı kan damarlarınızın tıkanmasına neden olabileceğinden başınızdaki dolaşımın engellenmesi çok olasıdır.Ve dolayısı ile başınızda ve boynunuzda ağrı olabilir.Özellike başınızın arka kısmında ağrıyı şiddetli şekilde hissedersiniz.

Kalbin hızlı çarpması.:Kalbin hızlı çarpması kolesterol yüksekliğinin belirtisi olabilir zira yüksek kolesterol kan damarlarının tıkanması sonucu kalbinizin daha çok ve fazla çalışmasını sağlar.Bir Cevap Yazın