YENİ İŞTE MAAŞIN YARISI DEVLETTEN

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Yeni işte maaşın yarısı devletten

yeni işte maaşın yarısı devletten
yeni işte maaşın yarısı devletten

Yeni işte maaşın yarısı devletten

Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu,gençleri iş başı eğitim programları  ile istihdama kazandırmak  istediklerini belirtti.”iş başı eğitimlerine katılan gençlerimizin ve çalışanımızın nerede ise %yetmişi kalıcı istihdama dönüşüyor,önümüzdeki süreçte artı istihdam da diyoruz.Aldığınız her artı istihdamda özellikle stratejik alanlarda  özellikle yeni mezun gençlerimize diyoruz ki %ellisini biz destekliyoruz.İstihdamsa istihdam seferberliğini biz başlatacağız.Ve üniversite mezunu mezunu gencimize şunu diyoruz:İş verene git deki:Benim alacağım maaşın yarısını Bakanlığım ödüyor,benim alın terimin yarısını da sizden istiyorum.Bir yıl süresince yarısını iş kurun ödediği diğer yarısının da sizin destek verdiğinizertesi yılda yine %yirmibeşine bizim destek verdiğimiz bu seferberlikte sizlerin daha cesur,daha ileri adımlar atmanızı bekliyoruz.Bu anlamda yaklaşık üçyüzbin artı istihdama destek vereceğiz.

Bakanlık olarak 4 aydır her ile gidip orada sanayi ve ticaret odalarıyla bir arada olduklarını ve bu kapsamda 11 ile gittiklerini anlatan Müezzinoğlu, ayrıca bütün il müdürlerinin her hafta bir asgari ücretliye, emekliye, engellilere çat kapı ev ziyaretlerinde bulunmaya başladıklarını ifade etti.

Yaklaşık bir buçuk ay önce İstanbul Sanayi Odası’nda bir işvereninin kürsüye çıkarak ‘Sizin bu yarı zamanlı doğum yapmış anneyi 6 yaşına kadar çocuğunun yanında olması ve yarı zamanlı çalışma imkanı tanımanız kadın istihdamına zarar getirdi’ dediğini ifade eden Müezzinoğlu, buna önerileri olduğunu kaydetti.

Bakan Müezzinoğlu, söz konusu projeye ilişkin olarak, “Bizim bu projeye önerimiz var bu da anneanne babaanne projesidir. Gelecek hafta sonu İstanbul Sanayi Odası ile beraber anneanne-babaanne projesinin imzasını atacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, “Tehlikeli işlerdeki veya farklı alanlardaki engelli çalıştırmada yaşanan zorlukları yeni projelerle farklı boyutlara taşımayı hedefliyoruz” diyerek, “Tekstilde yalnızca engellilerin çalıştığı engelli fabrikalarını kurarak, engelli üretim merkezlerini kurarak veya engellilerin farklı engellilik durumlarına göre yalnız engellilere ait çağrı merkezleri gibi farklı alanları üreterek, o zaman burada da engelli istihdamının oranlarını yakalayalım ama bizim işverenlerimize de formüller çözümler üretelim. Bunları masa başındaki çalışmalarımızla yakalayamıyoruz. İşvereni dinlediğimiz zaman işçiyi dinlediğimiz zaman veya evine çatkapı Konya’da 3 tane eve ziyarete gittik ve 3 tane farklı çözüm üretmemiz gereken alanı gördük. Her Cuma sizleri dinleyeceğiz. Farklı illerde en az 10-12 ilde başta ben olmak üzere illerimizde olacağız ve 3 ay içerisinde Türkiye’yi turlayacağız. Yılda en az 3 defa Türkiye’yi turlamış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Şu anda üniversite mezunu gençler arasında yaklaşık yüzde 30’luk bir grubun iş aramadığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “İş hayatına katılmaya bile adım atmıyor. Bu grupla ilgili bir çalışma yapalım, çalıştay yapalım. Neden iş hayatına istihdama girmek istemiyorlar. Gerekiyorsa onlar adına farklı projeler üretelim. Daha özgün, daha girişimci ve daha bağlayıcı olmayan daha esnek projeler üretelim. Bu yüzde 30 dediğimiz genç düşünün ki 25 yaşında, 1 milyon 250 binin yüzde 30’u 300-400 bin. Bu 300-400 bin gencin yarısını biz hayata tutunduramazsak o zaman acaba hangi yanlışların içinde olacak, hangi tedbirleri alırız boyutuna döneriz ki o bizim için bataklık kurutmak yerine sivrisinek avlamak anlamına gelir ki boşu boşuna kürek çekmiş oluruz. Türkiye bu sıkıntılı süreçten de bu tünelden de aydınlık sabaha 2017 yılı sonu inanıyorum ki başladığımızdan çok daha güzel olacaktır. Bu anlamda 252 noktada TOBB ile birlikte çalışacak bu noktalarda bizim İŞKUR’un yetkili arkadaşlarımız istihdam alanında her türlü yardımı, öncülüğü ve desteği verecek. İnşallah ülkemiz, milletimiz kazanacak” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu ise, 81 ilde bakanlığın kuruluşları ve iş dünyası olarak birlikte çalıştıklarını belirterek, “FETÖ kaynaklı darbe girişiminin sonrasında terör örgütleri ülkemize saldırmaya devam ettiler. Başaramadıklarını görünce daha da hırçınlaştılar, daha çok saldırdılar. Terör örgütlerini kullanarak saldıran odaklar şimdi de ülkemizi ekonomik kriz tuzağına düşürme telaşına girdiler. Geçmişten bu yana birçok stres testinden geçmiş Türkiye ekonomisini, zor duruma düşürmeye çalışıyorlar. Buradan çok açık söylüyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. Nasıl saldırırlarsa saldırsınlar, başarılı olamayacaksınız. Biz bir oldukça, el ele, omuz omuza verdikçe bizi yenemeyeceksiniz. Siz her saldırdığınızda; Türk iş dünyası olarak, ülkemizin geleceği için daha çok çalışmaya söz veriyoruz. İşçi kardeşlerimizle el ele, omuz omuza daha çok çalışıyoruz, daha çok üretiyoruz, daha çok ticaret yapıyoruz. Ekonomik olarak zor günlerden geçerken, şimdi ekonomiyi normalleştirme ve somut adımlar atma zamanı. Özellikle de böyle bir dönemde olumlu işleri yapmak ve Türkiye ekonomisinin sağlamlığını hem insanımıza göstermek, hem de dünyaya tanıtmak, çok daha önemli hale geldi. Bu kapsamda, ilk olarak faiz baskısı altında ezilen KOBİ’lerimize ucuz finansmanın önünü açtık. TOBB Nefes Kredisini başlattık. TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak, yıllık yüzde 9,90 faiz oranı ile KOBİ’lerimizin finansman ihtiyacına nefes olduk. Yine 2016’yı bitirmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İŞKUR ile birlikte ‘Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği’ başlattık. Bu seferberlik, Türkiye’de kamu ile özel sektör arasında gerçekleşen en büyük ortak çalışma girişimidir. Bu zamana kadar sadece bir projede olan işbirliğimizi, işgücü piyasasının tamamını kapsama alacak şekilde genişlettik” ifadelerini kullandı.

“Nitelikli eleman ihtiyacındaki şirketlerimizle iş arayan kardeşlerimizi bir araya getirdiler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR olarak Türkiye ekonomisinin istihdam dostu büyümesini daha da güçlendirecek yeni bir atılım hamlesi başlatıyoruz. Artık Oda ve Borsalar, 81 il ve 160 ilçede, İŞKUR faaliyetleri hakkında da işverenleri bilgilendirecek ve tanıtacak. Oda ve Borsalarımız İŞKUR hizmet noktaları haline gelecek. Oda ve Borsalarımızda İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları görev yapacak. Böylece hizmeti işverenin ve işsizin ayağına götürmüş olacağız. Ankara’dan ve merkezden çare arama dönemi kapanacak, yerelden çözümler hız kazanacak. Burada SGK İl Müdürlerimizden de bir ricam var. İş dünyasına, KOBİ’lerimize istihdam teşvikleri konusunda rehber olun. Yararlanabilecekleri halde yararlanmadıkları istihdam teşviklerinde onlara yol gösterin. Böylelikle bakanlığımızın tasarladığı politikalar amacına ulaşmış olsun, iş dünyasının yarasına merhem olsun.”

Sözcü.com.tr

En son paylaştığımız konu olan Bin bir derde deva bitki çayı tarifi yazımızı buradan okuyabşilirsinizBir Cevap Yazın