YENİ ÇİPLİ TC KİMLİK KARTLARI NASIL ALINIR?

Spread the love

Yeni çipli TC kimlik kartları nasıl alınır

yeni çipli TC kimlik kartları nasıl alınır
yeni çipli TC kimlik kartları nasıl alınır

Çipli TC kimlik kartları nasıl alınır

Yeni kimlik kartı dağıtımı bir çok ilimizde devam ederken,tüm Ülke genelinde 5 gibi bir süre zarfında tüm nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı ile değiştirilecek.

Vatandaşlar yeni TC kimlik kartlarını yurt içinde Nüfus müdürlüklerinden,yurt dışında ise Konsolosluklardan çıkartabilecek.Fakat yeni TC kimlik kartları nüfus cüzdanları gibi öyle bir günde verilmiyor.Pasaportlarda olduğu gibi basımı ve dağıtımı tek merkezden yapıldığı için vatandaşlar önce başvuruda bulunarak gerekli belge ve parmak izi verme işlemlerini tamamlayacaklar.

Yeni kimlik kartı çıkarmak için nüfus müdürlüklerine 3 türlü başvuruda bulunabiliyor.Vatandaşlar isterse Alo 199 kimlik randevu hattını arayarak,çağrı merkezi çalışanlarından telefonda istedikleri nüfus müdürlüğü için kimlik başvurusu randevusu alabilecekler.

Diğer bir yöntem ise internetten merkezi randevu sistemi ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yine istedikleri nüfus müdürlüğünden  online ekimlik randevu alabilecekler

Bunların dışında randevu almadan gerekli belgeleri hazırladıktan sonra istediğiniz nüfus müdürlüğünden yeni kimlik kartı için başvuruda bulunabilirsiniz.Yalnız randevu almadan yapılan direk başvurularda uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

TC kimlik kartı almak için randevu sisteminden nasıl online randevu alınır?

Başvuruda istenene belgeler nelerdir?

İlk defa TC kimlik kartı başvurusu;Nüfus cüzdanı,Uluslar arası aile cüzdanı,pasaport,sürücü belgesi,memur cüzdanı,Avukat kimlik kartı,Askeri kimlik kartı,Basın kartı veya Muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

İlçe nüfus müdürlüklerinde oluşan teknik aksaklıklar gibi herhangi bir sebeple randevu iptali veya randevunun ertelenmesi durumunda ise hatırlatma seçeneklerinde belirttiğiniz e-posta adresiniz veya cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

TC kimlik kartı bedeli müracat sırasında tahsil edilecektir

TC kimlik kartı başvurusu sonrasında kart durumunuzu portal üzerinden takip edebilirsiniz

Yeni kimlik randevusu almak için tıklayınız

 

 Bir Cevap Yazın