Yanlış yerde sakladığınız yiyecekleri biliyor musunuz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Yanlış yerde sakladığınız yiyecekleri biliyor musunuz
Yanlış yerde sakladığınız yiyecekleri biliyor musunuz

Markete gidip yiyecekleri almamız görevimizin sadece bir kısmı.Asıl iş onları eve getirdiğimizde doğru saklama koşullarında saklamamız.

Gıda malzemelerini doğru yerlerde saklamak satın almak kadar önemlidir. Yiyecekleri doğru yerde saklamazsanız raf ömrü ve besin değerinin kaybolmasına ve çabuk bozulmasına sebep olur.Peki hangi yiyeceği nerede nasıl saklamalıyız?

Yanlış yerde sakladığınız yiyecekleri biliyor musunuz

İşte yanlış yerlere sakladığımız yiyecekler; İlk olarak Un; Un her zaman alışveriş listemizin başında gelir. Beyaz un aldığınız zaman hava geçirmez bir kapta serin bir yerde saklamanız gerekir. Tam buğday unu ve fındık,yulaf unlarını ise buzdolabında saklamalısınız.

Ekmek saklama koşullarına gelince İster tam buğday unu olsun isterse normal ekmek eğer ekmeğinizi buzdolabında saklıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir.Ekmek yapmak için kullanılan buğday unu nişasta granülleri ile doludur ve nişasta neme maruz kaldıkça parçalanır ve ekmeğin çabuk kurumasını sağlar. Kuru ekmek de kolayca bayatlar.Ekmeğinizi güneş görmeyen normal serinlikte bir yerde saklamalısınız.

Patates saklama koşulları;Patatesleri doğru şekilde saklamazsanız hemen filizlenir ve çürür.Patatesleri buzdolabında saklamaktan kaçının, çünkü onları doğada tatlı ve cesur hale getirecektir. Sağlığınıza zararlı olabilecek bir toksinin büyümesini uyarabileceğinden, patatesleri asla doğrudan güneş ışığının yakınında veya lavabonun altındaki veya fırının üstündeki gibi sıcak noktaların yakınında saklamayın.

Ceviz,fındık ,badem kaju türleri ise;hava geçirmez bir torbaya koyup buzdolabında muhafaza etmelisiniz.Özellikle fındıkları kesinlikle oda sıcaklığında saklamayın,zira içerisindeki yağlar oda sıcaklığında daha çabuk bozulur.Ve acı bir tat oluşturur.

Soğan ,sarım ,arpacık soğana gelince bu gıda maddelerinide serin olmayan oda sıcaklığında sepetlerde saklayabilirsiniz asla buzdolabına koymamalısınız.

Kahveyi ise cam bir kavanoza koyup oa sıcaklığında muhafaza etmelisiniz.Kahve çekirdeklerini veya telvesini asla dondurucuda veya buzdolabında saklamayın, özellikle günlük olarak kullanıyorsanız. Kahvenin günlük olarak dondurucuya girip çıkması, sıcaklığın dalgalanmasına neden olarak lezzeti etkileyebilir.

İlaçları ise kesinlikle banyoda tutmamalısınız.

O buharlı duş ya da dolabın üstündeki kibir ışıkları ilacına bir faydası olmayacak. Isı, soğuk, nem ve ışık tıbba zarar verebilir ve daha az etkili olmasını sağlayabilir.

İlaçlarınızı bir şifonyer çekmecesinde veya mutfak dolabında serin ve karanlık bir noktada saklayın.Bir Cevap Yazın