Yanık izi geçiren kremler nelerdir

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Yanık izi geçiren kremler nelerdir

Yanıklar deri hücrelerinin ölmesine neden olur.Bu durunda olan hasarlı ciltte kendi kendini tamir edebilmek için kolajen adı verilen bir protein üretir.

Cilt iyileştikçe kalınlaşan leke denilen alanlar ise iz oluşturur. Bazı yaralar geçicidir ve zamanla kaybolur bazı yaralar ise geçse bile izi kalır maalesef.

Yanık izi kalmaması için bunlara dikkat edin!

1- Yanık yarasının üzerine kesinlikle yumurta akı, diş macunu tipi maddeleri sürmeyin.

2- Yanığın olduğu ilk anda 15-20 saniye tutmak yerine en az yarım saat soğuk suyla yara bölgesinin soğumasını sağlayın.

3- Yara bölgesini mutlaka temiz tutmanız gerekmektedir. Buna dikkat edin, mikrop kapan yara derinleşeceğinden oluşacak izler artar.

4- Uzun süreli buz uygulanırsa yarayı iyileştirmekten ziyade daha da arttırıcı özellikte olacaktır.

5- Yara bölgesini çok sıkı şeylerle sarmayın, bu yarayı genişletici etki gösterecektir.

Yanık izlerini geçiren kremlere gelince:

Yanık izi geçiren kremler nelerdir

1-Contractubex Krem / 158 TLTL

Contractubex Krem / 158 TLTL

Heparin ve Allantoin gibi iki önemli bileşene sahip olan Contractubex jel, dokuların tamirinde oldukça güçlü bir isimdir. Contractubex jel krem hasarların onarılmasının yanı sıra önceden kalan lekelerin de onarılması için etkili bir üründür.

2-Hametan Krem / 31,78 TL

Hametan Krem / 31,78 TL

Hammelis Virgina gibi özel bir bileşene sahip olması sayesinde, ciltteki tahribatı onarmada oldukça etkili olan bu kremi özellikle pişik kremi olarak duymuşsunuzdur. Ancak pişiğin de asidin yol açtığı bir yanık türü olduğunu düşünerek, hafif yanıklar için bu kremin onarıcı gücünü kullanmamız da mümkündür.  Hametan Pomad yanık kremleri arasında yer almasa da cilt yenileyici olarak yeni izlerde kesinlikle denenmesi gereken ürünler arasındadır.

3-Fito Krem / 40,00 TL

Cildin en üst katmanlarında meydana gelen hasarların onarılması için etkili olan fito krem ne yazık ki derin ve eski yara izleri için pek uygun değildir.Ancak güvenilir bir marka olarak yeni ve basit yanıklarda denenmesi oldukça faydalıdır.Özellikle yanığın iyileştikten sonra ki ilk evrelerinde iz kalmaması adına fito kremi düzenli kullanmalısınız.

4-Lazer ve epilasyon yanıkları için

Lazer ve epilasyon yanıkları için ise

1- Madecassol Krem / 34.83 TL

Lazer epilasyon sonrasında oluşmuş bu istenmeyen yanık ve lekeler için kullanılabilecek öne çıkmış bazı kremler de vardır elbette. Madecassol krem bunların başında gelir. Diğer kremlerde de olduğu gibi asıl özelliği içeriğindeki E vitaminleri ve çeşitli antioksidanlarla hücreleri yenilemektir.

2-Silverdin Krem /  13,42 TL

Silverdin krem de bu konuda adını duyurmuş etkili bir kremdir. Lekeleri ve yanıkları hızlı bir şekilde tedavi etme özelliğine sahip olmasının yanında sürüldüğü bölgede hızlıca kabuk oluşumuna da sebep olur. Bu nedenle bu kremi kullanırken çok dikkat edilmeli ve asla kabuklar koparılmamalıdır.

3-Bepanthol Krem

Lazer sonrası oluşmuş olan lekelerde son derece etkili bir kremdir.Bepanthol krem, cildinizin hassaslaştığı dönemlerde, cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazanması için yardımcı olacaktır.

Advantan Krem 

Leke, kızarıklık ve yanıklar için önerilen bir diğer krem ise Advantan kremdir. Mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekir. İçeriğindeki kortizon sayesinde yanıklara çok iyi gelir. Kremin düzenli olarak iki gün arayla kullanılmasına dikkat edilmelidir.Bir Cevap Yazın