Virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevi tarif

Spread the love
Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal mucizevi tarif
Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal mucizevi tarif

Dengeli ,düzenli beslenme virüslere karşı sahip olduğumuz en iyi savunmalardan biridir. Bugün yediklerimiz yarın ki fiziksel ve ruhsal aktivitelerimizi etkiliyor.

Bugün vücudumuza koyduğumuz her şey, yarın hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu bağışıklığımızı düzenlemeye yardımcı olacak güce sahiptir. Wellbeing Chef Pelin Bozkurt Bilgiç, basit malzemelerle hazırlanan ve bağışıklık güçlendiren tarif paylaştı.Tarihe baktığımızda virüsler dalgalar halinde gelmiş. Ve şu anda bir dalganın içerisindeyiz.

Bizler ise dalganın içine girmemek,batmamak için ve bağışıklığımızı arttırmak için elimizden geleni yapmalıyız.Bağışıklık sisteminizin yanı sıra bağırsaklarınızda ayrı bir dünyadır.Bir dünya başka sakinleri barındırmaktadır.Bu bakteri ve maya toplulukları, bağışıklık sisteminizle etkileşime girerek vücudu ateşleyen veya yatıştıran sinyaller gönderir. Bu sinyaller, enfeksiyon riskinizi artırır veya en aza indirir. Hangisinin olacağı size bağlı.İşte mikrobiyotanızı süper probiyotiklerle güçlendirmek için evde kolayca yapabileceğiniz bir tarif…

Bunun için size gerekli olan malzemeler:

Biberiye,kekik,adaçayı ve lavanta.Bu 4 bitki çok güçlü antiviraldir.Doğal bitkiler oldukları için bağırsaktaki iç eko sisteme zarar vermezler.Bunun için bu bitkilere enflamasyonun 4 atlısı diyebiliriz.

Bunun yanı sıra 3 K formülüde var oda;Kişniş,kimyonve kakuledir. Ve bu 4 atlıyı ve 3 Kyi sebze ile buluşturuyoruz.

Malzemeler:

1 orta boy Jülyen doğranmış lahana üstteki yaprağını kenara alın daha sonra illaki kullanacağız.

1/2 tatlı kaşığı taze biberiye (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze kekik (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze adaçayı (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze lavanta (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1 diş sarımsak, ezilmiş

2 yemek kaşığı kaya tuzu

Üzerini geçmeyecek kadar su

1 çay bardağı kefir veya yoğurt suyu veya peynir altı suyu.

Virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevi tarif

Başlangıç olarak doğradığınız ve 2 kaşık kaya tuzu ilave ettiğiniz lahanayı iyice ellerinizle ovun. Ovma esnasında suyunu salmaya başlayacaktır. Bu şekilde en az 1 saat üzeri kapalı olarak bekletin ve  Üzerine ekleyeceğiniz peynir altı suyu, yoğurt suyu veya kefir miktarını lahananın saldığı suya göre ayarlayabilirsiniz. Lahana, otlar ve sarımsağı bir araya getirip yavaşça karıştırın. Karışımı gerektiği büyüklükte cam kavanoza alıp sıkıca bastırarak yerleştirin. Sebzelerin genişlemesi için yukarıdan 2 parmak bırakarak mümkün olduğunca fazla havayı bastırarak alın. Ayırdığımız lahana yapraklarını üstüne yerleştirin yine bastırarak kapatın. Su lahananın üstüne çıkmalı ki hava ile temas etmesin. Üzerine temiz bir taş da koyabilirsiniz. Daha sonra 1 haftalığına gün ışığından uzak dolabın içine alın.

Lahanada doğal olarak bulunan bakteriler, daha asidik bir ortam oluşturmak için, şekerlerini yiyerek sihirlerini sergileyecekler. Bu, yararlı bakterilerin hızla çoğalmasını sağlayarak sizi birkaç günden birkaç haftaya kadar lezzetli, probiyotik açısından zengin bir fermente besin oluştururlar. Tuzlu suyu test etmek ve fermantasyon sırasında açığa çıkan gazları serbest bırakmak için kavanozu günde bir kez açın. Üstte bir tabaka oluşmuşsa, sıyırın. İlk 3 gün gaz çıkışı rahat olsun diye kavanozların kapağını tam kapatmayabilirsiniz, 3.günden sonra kapağını kapatın. Oda sıcaklığında 1 veya 2 hafta bu şekilde fermente edebilirsiniz. Fermantasyonu yavaşlatmak için hazır olduktan sonra buzdolabına alabilirsiniz.

Milliyet PembenarBir Cevap Yazın