ÜZÜM ŞİFASI ÇEKİRDEĞİNDE GİZLİ


Spread the love

16522_1434273143549968_8520809780953336239_n

Üzümün yeryüzünün en eski bitkilerinden biri olduğunu olduğunu ifade eden Aktar Yakar, “Üzüm, M.Ö. 5000-6000 yıllarında Kafkas ve Anadolu’da kültürüne yayılıp buralardan da dünyanın hemen hemen her yerine dağılmıştır. Üzümün çok çeşitli cinsleri vardır, içerisinde çok miktarda mineral, potasyum, demir, magnezyum vb. gibi maddeler barındırır” dedi.

Üzüm çekirdeğinin en önemli etkilerinin başında kan damarlarının güçlendirilmesi ve onarımı üzerinedir. Kalp ve damar üzerine çok olumlu etkileri mevcut.

Üzüm çekirdeğinin içerdiği antioksidan maddelerden dolayı kan yağının ve kolesterolünde ve kan damarlarındaki yağ birikimine engel olduğu belirlenmiş. Bu sebeple üzüm çekirdeği hasarlı ve zayıf kan damarlarının güçlendirilmesinde çok etkili

Yine kırmızı ve siyah üzümün kabuk kısmında bulunan bir madde kanseri önlemede ve kalp krizi riskini azaltmakta. Üzüm çekirdeği bağırsak metabolizmasını hızlandırır, vücudu hastalıklara karşı korur, yağların erimesini sağlar.Cildi temizler, cildin taze ve genç kalmasına yardımcı olur. Alerji ve kireçlenmelere karşı faydalı.

İltihaplanmayı önler, yüksek tansiyonu düşürür. Tıkanmış bağırsakları açar. Romatizma ve mafsal iltihaplanmaları önler.

Cildin yaşlanmasını geciktirir. Üzüm çekirdeği bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmalarının önüne geçer.

Kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Kolesterolün damarlarda birikmesine engel olur. Bu yüzden damar tıkanıklığına engel olur. Siyah üzüm çekirdeği çok etkili bir kan yapıcı. Varis tedavisine de yardımcı.

Damar sağlığını korumak için güzde 10 gr. üzüm çekirdeği yeterli.

yeniakit.com.tr

 Bir Cevap Yazın