uydu antenlerinizin ayarını kendiniz yapabilirsiniz


Spread the love

1653685_785376054874166_974240214567008951_n

 

Türksat 4A uydusuna geçişle birlikte soluğu uyducularda alıp boşa para vermek istemeyenler için yeni frekans ayarlarını girme yöntemini ayrıntıları ile internethaber.com okurları için hazırladı.

Yeni uydudan yayınları izlemek için frekans ayarları girişini kendiniz yapıp kanal ayarlama yapabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken 7 adım var.

Yeni uydu frekansları listesini tek tek girmek yerine otomatik ayarlama ile bütün televizyon kanallarını listeleyebilirsiniz.

OTOMATİK KANAL AYARLAMA

1- Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda ‘Menü’ veya ‘setup‘ yazan düğmeye basınız.

2- Uydu alıcısı marka modeline göre; Kanal Arama’, ‘Kanal Ekleme” gibi menülerden hangisi beliriyor ise yukarı-aşağı tuşlarıyla “Ok”a basınız.

3- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; ‘Alış Frekansı’ ‘Uydu Frekansı’ seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘11844 ‘ değerini girin.

4- Yine aynı pencerede ‘Sembol Oranı’ olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip ‘2222’ rakamını girin.

5- Yine aynı pencerede bulunan ‘POL’ şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘V’ ya da ‘Dikey’ olacak şekilde değiştirin.

6- Yine aynı yerde bulunan ‘FEC’ değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘3 / 4’ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

7- Son olarak ‘OK’ tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

Bundan sonra yapacağınız otomatik tarama ile bütün kanallar televizyonunuzdaki yerini alacak. Bu işlemi yapmadan otomatik tarama yaptırmak hiç bir sonuç vermez.

 

Kaynak:internethaber.comBir Cevap Yazın