Ütü nasıl temizlenir

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Ütü nasıl temizlenir
Ütü nasıl temizlenir

Eğer düzenli olarak ütülerinizi temizlemeyi alışkanlık haline getirirseniz hiç temizlenmemiş ütülere nazaran temizlenmesi daha kolay olacaktır.

Peki ütünüzün temizliğini nasıl yapacaksınız?Bunun için size aşağıda 2 yöntem paylaştık.

Ütü nasıl temizlenir

1-Sirke ve tuz ile temizlik :Bunun için eşit miktarda örneğin 2 ölçü beyaz sirke ve 2 ölçü tuzu bir tencereye koyun ve karıştırın. Bu karışımı orta ateşte karıştırmaya devam edin. Fakat asla kaynamasına izin vermeyin.Evet çıkan koku sizi rahatsız edebilir ama ütünüz için harika bir temizleyici olacak bu karışım.Karışım eridikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ise bir bezi bu karışıma batırarak ütünüzün tabanını bu bez ile silin. Bu ütüdeki yanık izlerinden kurtulmak için harika bir yoldur.

2.yönteö ise karbonat :2 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Macun kıvamına gelince bu karışımı ütünüzün tabanının her yerine sürün. Bu şekilde 5 dakika kadar beklettikten sonra yine suya batırdığınız bir bez ile ütünüzün tabanını ovalayın. Bu arada macun buhar deliklerine girdiyse kulak çubuğu yardımı ile çıkarabilirsiniz.

Diğer yandan ütünün içerisinde hiç bir zaman su bırakmamalısınız bunu hemen,hemen herkes bilir.Ütünüzün su haznesine 3/4 su ve 1/ beyaz sirke karışımını ekleyin ve ütünüzü fişe takıp en yoğun sıcaklığa getirin. Buhar ayarını da açıp herhangi bir bezi ütüleyin. Eğer manuel bir ütü kullanıyorsanız ara,ara daha fazla buhar çıkması için buhar düğmesine basın.Bir Cevap Yazın