Uğur Şahin ve Özlem Türelden kanser hastalarına müjde

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Uğur Şahin ve Özlem Türelden kanser hastalarına müjde

Uğur Şahin ve Özlem Türelden kanser hastalarına sevindirici bir müjde geldi.Koronavirüs ile hayatımıza giren ve adeta dönüm noktası olan koronavirüs aşısının arkasındaki kahramanlardır Uğur Şahin ve Özlem Türel.

Uğur Şahin ve Özlem Türelden kanser hastalarına müjde

Ödüllü bilim insanlarından çok güzel bir müjde geldi.Şahin ve Türeci kurucusu oldukları mRNA kovid aşı teknolojisinin kanser hücrelerini yok etmeye hedef alan aşıların yakın zamanda piyasada olacağını duyurdular.Covıd-19’un 2 yıl önce hayatımıza girmesiyle birlikte tüm dünyayı etkisine almıştı.  Bir anda gelişen ani ölümler sonrasında, hepimizi saran büyük korku mekanizması işlemeye başladı. Aşıların çıkması, alınan diğer tedbirlerle birlikte, pandemi yerini yavaş yavaş normal düzene bıraktı. 

Bu rahatlamanın ardında şüphesiz en başarılı Covid-19 aşılarından birini gerçekleştiren ve  BioNTech’in kurucularından olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin’di. Sadece Covıd aşısını bulmakla kalmayıp kanser tedavisi hakkında da önemli girişimlerde bulundu.​

Devrim niteliğinde bir buluş olan mRna covid aşısı üretmek için pfizer ile ortaklık kuran alman firması BioNTech’in kurucularından Uğur Şahin ve Özlem Türeci, önümüzdeki kısa bir sürede aşıların hazır olması için birçok çalışmalarda bulunduğunu açıkladı.

BBC’den Laura Kuenssberg ile yaptığı röportajda Özlem Türe:Evet kanser tedavisinin veya kanser hastalarının yaşamlarında bir değişikliğin elimizin altında olduğuna inanıyoruz”dedi.


covid 19 aşısı

Covid 19 aşısının geliştirme aşamaları ile birlikte cbilim insanları ilerleme kaydetti.8 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kanser aşısının buluna bileceğini söyleyen Uğur Şahin, “Bunun kesinlikle 2030’dan önce olacağını düşünüyoruz” dedi.BioNTech’in sağlık biriminin başında yer alan Türeci, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini aramaya ve yok etmeye hazırlamak için de aynı yaklaşımın uygulanabileceğini söyledi.

Konuşmalarına devam ederken temkinli bir şekilde konuşan Türeci:Bilim insanları olarak kansere çare bulacağımızı söylemekten her zaman çekiniyoruz.Bir takım atılımlarımız var ve onların üzerinde çalışmaya devam ediyoruz”dedi.Bir Cevap Yazın