Tiroidinizi sağlıklı tutacak kilo almınızı engelleyecek 5 gıda

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Tiroidinizi sağlıklı tutacak kilo almınızı engelleyecek 5 gıda

Tiroidinizi sağlıklı tutacak ve kilo alımınızı engelleyecek 5 gıda.Tiroid bezi küçük olabilir fakat vücuttaki görvi çok büyüktür.

Hormonları düzenler,ruh halinizi ayarlar.Kalp atışı hızını dengeler,metabolizmanızı ve enerjinizi arttırır.Tiroid fonksiyon dışı olduğunda ise yani düzgün çalışmadığında kuru bir cilt,yorgunluk,depresyon ,artan hassasiyet ve kilo alımına sebep olur.Aşağıdaki 5 gıdayı yeme alışkanlığı haline getirirseniz tiroidinize çok faydası olacaktır.

Tiroidinizi sağlıklı tutacak kilo almınızı engelleyecek 5 gıda

1-Çinko bakımından zengin besinler

Çinko bakımından zengin besinler

Çinko, tiroid için gerekli bir mineraldir. Çinko eksikliği tiroidinizi az aktif hale getirebilir – hipotiroidizme neden olabilir. Daha fazla fındık, baklagiller, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği tüketin.

2-Pektin bakımından zengin besinler

Pektin bakımından zengin besinler

Pektin bakımından zengin besinler ,jelatinimsi bir lif vücudunuzun ağır metallerden kurtulmansına yardımcı olabilir.Pektin bakımından zengin yiyecekler tüketin:Elma,armut,narenciye gibi

3-Lif bakımından zengin yiyecekler

Lif bakımından zengin yiyecekler

Lif bakımından zengin yiyecekler:Tiroid bozukluğu olan kişilerde genellikle kabızlık problemleri vardır. Fasulye, baklagiller ve nohut gibi lif bakımından zengin yiyecekleri tüketmeyi deneyin.

4-D vitamini bakımından zengin yiyecekler

D vitamini bakımından zengin yiyecekler

5-Selenyum bakımından zengin yiyecekler


Selenyum bakımından zengin yiyecekler

Yapılan bir çok araştırma selenyum eksikliğininTiroid bozukluklarına sebep olduğunu göstermiştir.Diyetinize daha fazla selenyum içern besinler eklemelisiniz.Sığır eti,hindi,brezilya fıstığı ton balığı gibiBir Cevap Yazın