Stresi yok eden rahatlatan bitkiler

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Stresi  yok eden rahatlatan bitkiler
Stresi yok eden rahatlatan bitkiler

Günlük işlerimizden dolayı oluşan stres,huzursuzluk özellikle geceleri bizleri daha da rahatsız ederek uykularımızı kaçırabiliyor.

Peki bazı bitkilerin antidepresan özellikleri olduğunu,bizi bir miktarda olsa rahatlatıp özellikle geceleri güzel bir uyku uyumamızı sağladığını biliyor musunuz?

Stresi yok eden rahatlatan bitkiler

Uzman diyetisyen Aslıhan Küçük Budak sizler için bu bitkileri sıralarken özelliklerini de açıkladı.

1-Lavanta.Lavanta koklamanızın bile rahatlık sağladığını biliyor musunuz?Çok yoğun aromasından dolayı az miktarda kullanmanız ve yaptığınız melisa veya papatya çayınızın içine küçük bir yaprağını koymanız yeterli olacaktır.

2-Melisa:Avusturya da sindirim problemleri dahil,safra,karaciğer ve sinir sistemi bozukluklarının tedavisi ile belirtilerin hafifletilmesinde kullanılır.

Yapılan araştırmalar limonlu melisanın içeriğindeki maddeler sayesinde vücudu rahatlatıp,sinir sistemine etki ederek gevşemeyi sağladığı ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir.

3-Kediotu.:Kediotunun içinde 100’den fazla etkin madde bulunur.Bu aktif bileşenlerin insanları sakinleştirdiği,anksiyeteyi azalttığı,uyku sorunu çekenler içinde etkili olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Uykuya dalma sürecini hızlandırıp uykuda geçirilen zamanı ve kalitesini artırır. Doğal antidepresan olan kediotu, bağımlılık yaratmaz. Kökünün ve yapraklarının kullanıldığı bu bitki aynı zamanda kan basıncını düşürür ve kasları gevşetir.

4-Sarı kantoron.:Adından da anlaşılacağı üzere sarı çiçekleri olan bu bitki, stres ve yorgunluk çekenlerin başvuracağı bir diğer ilaçsız tedavi şeklidir.İçeriğinde bulunan hyperisin denilen bir madde sayesinde mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan, depresyonda olan kişileri rahatlatacak bir bitkidir.

5-Papatya:Kas gevşetici özelliği ile mide kaslarını rahatlatır, şişkinlik ve hazımsızlık çekenler için birebirdir.

Milliyet.PEMBENARBir Cevap Yazın