SOSYAL MEDYADA KAMPANYA DOLANDIRICILARINA DİKKAT

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Sosyal medyada kampanya dolandırıcılarına dikkat

Sosyal medyada kampanya dolandırıcılarına dikkat

Sosyal medyada kampanya dolandırıcılarına dikkat

Sosyal medya kanalları ve mobil uygulamalar üzerinden son zamanlarda artan sahte kampanyaların cazibesine kapılıp,dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmeyin

Şifrenizi ve finansal bilgilerinizi dolandırıcılara kaptırmayın.Ucunun nerelere varacağını bilmediğiniz linklere tıklamayın.Sosyal medyada çok sayıda güvenilir markanın üvan,logo ve kurumsal kimlikleri kullanılarak internet siteleri taklit edilerek sahte kampanya kurgularıyla yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı uzmanlar uyarıyor

Tüketicilerin bu tür girişimlerden korunmaları için kampanya içeriğini ilgili markanın orjinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmesi büyük önem taşıyor.

Dolandırıcıların çalışma prensibi oldukça açık:Sosyal medya kullanıcılarına bildik pek ço kmarkaya ait sahte indirim kuponları ve hediye çekleri kullanımı içeren mesajlarla birlikte ”linkler”iletiliyor.

Kullanıcılar bu linklerle markalarınsitelerine birebir benzeyen sahte sitelere yönlendirilerek, kişisel ve finansal bilgileri elde edilmeye çalışılıyor. Kullanıcıların karşılaşabileceği durumlar insanların korku, heyecan, heves gibi belli duygularını kontrol altına almak isteyen ‘sosyal mühendislik’ yöntemleri neticesinde şifre ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesini hedefliyor. Sosyal medya kanalları dışında dolandırıcıların kullandığı senaryolardan birkaç tanesi şöyle: Hesabınızdan/kartınızdan işlem gerçekleştirilmiş. İşlemi iptal etmek/iade almak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız. Hesaplarınıza Rusya’dan siber saldırı gerçekleştiriliyor. Hesaplarınıza bloke koymak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız. Geriye dönük kredi/kredi kartı ücretlerini iade edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.

Kaynak:http://www.egehaber.com/gundem/kampanya-tuzagina-dusmeyin-h187188.htmlBir Cevap Yazın