Sivrisinek kaçıran bitkiler

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Sivrisinek kaçıran bitkiler
Sivrisinek kaçıran bitkiler

Yazın gelmesi ile birlikte maalesef ki sivrisinekler de korkulu rüyamız oluyor.Hele ki yazlıkta iseniz maalesef bu durum ile daha sık karşılaşıyorsunuz.

Elbette sivrisineklerden kurtulmak için bazı çareler var,bunlarda sivrisinek kovucu tabletler,losyonlar v.s.Fakat bunları da kullandığınızda etrafa kimyasal saçarken doğal olarak sizde kimyasallara maruz kalıyorsunuz.

Diğer yandan tabi ki sivisineklerden kurtulmak için doğal yöntemler de var.Bunların başında da bulunduğunuz ortamda sivrisineklerin hiç sevmediği bitkiler bulundurmak.Peki sivrisineklerin sevmediği bitkiler nelerdir?

Sivrisinek kaçıran bitkiler

1-Lavanta:Lavanta kokusunu pek çok kişi sever.Yalnız sivrisineklerin en sevmediği kokuların başında lavanta kokusu gelmektedir.Evinizde lavanta bitkisi yetiştirebilir ya da daha kısa yoldan vücudunuza lavanta yağı sürebilirsiniz.

2-Fesleğen:Fesleğen hem yemeklere lezzet katıyor.Hem de sivrisinekleri kaçırıyor.Fesleğenin kokusu o kadar kuvvetli ki camın önüne yerleştirdiğiniz fesleğen sivrisineklerin içeri girmesini engeller.

3-Nane:Nanede aynı fesleğen gibi mutfakta ve aynı zamanda sivrisinek kaçırmada çok etkilidir.Sivrisinek kaçırmasının yanı sıra sivrisinek ısırdığı zamanda ısırılan yer nane yaprağı sürmeniz kaşıntıyı alacaktır.

4-Limon otu:Limon otu bitkisinin kokusundan sivrisinekler nefret ederler.Limonotunun içerisinde bulunan sitronelle yağı bütün sivrisinek kovucu ilaçların içerisinde bulunmaktadır.

5-Kedi nanesi:Kedi nanesi sivrisinekleri özellikle bahçeniden uzak tutmak için harika bir çözüm.

6-Biberiye:Biberiyenin kokusu başta sivrisinekler olmak üzere bir çok haşereyi evinizden uzak tutar.

7-Okaliptüs yağı:Okaliptüs yağı başta sivrisinekler olmak üzere keneleri e sizden uzak tutacaktır.Bir Cevap Yazın