SGK’DAN PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN

Spread the love

SGK’dan paranızı almayı unutmayın

SGK 'dan paranızı almayı unutmayın
SGK ‘dan paranızı almayı unutmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK farklı isimler adı altında ödemeler yapıyor ve çoğu vatandaş bunu bilmiyor.İşte SGK’nın yaptığı ödemeler:

SGK. ‘dan paranızı almayı unutmayın

24 Maaşa kadar Çeyiz parası

Halk arasında Çeyiz parası olarak bilinen evlendirme yardımı,düğün telaşı ile almayı unuttuğumuz en önemli ödemelerden.SSK,Bağkur ve Emekli sandığından emekli olan vatandaşların bekar kız çocukları yeti aylığı alıyor.Yetim maaşı 1000 tl ise 24 bin Tl ödeniyor.Bunun için SGK kurumuna dilekçe vermek gerekiyor.

İş görmezlik Hakkı

Raporlu işçilerin istirahatte oldukları her gün için 40 TL işgörmezlik ödeneği alma hakkı bulunuyor.

Cenaze için

Kendisi için en az 360 gün malüllük,yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş ölen sigortalının hak sahiplerine cenaze ödeneği veriliyor.Bu para 2018 itibarı ile 595 TL olarak ödeniyor.Unutulan ödenek 5 yıl içinde başvuru yapılırsa ödeniyor.

Doğum izni parası

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan sigortalı çalışan  anneler çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor.Asgari ücretli bir anneye ödenen para 5050 TL bu maaşa göre 37 bin liraya kadar çıkıyor.

Çoğu annenin farkına dahi varmadığı bu ödemenin, yatıp yatmadığı turkiye.gov.tr’den kontrol edilebilir.

EMZİRME YARDIMI

SGK, anneye, anne sigortalı değilse babaya her doğumda 149 lira ödüyor. Bunun için SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

HASTAYA YOL PARASI

En çok unutulan ödemeler arasında ‘yol parası’ geliyor. Eğer bulunduğunuz ilde, örneğin; Ağrı’daysanız tedavi için İstanbul’a gitmeniz gerekiyorsa ve sevkiniz gerçekleştiyse uçak masrafına kadar SGK ödemek zorunda. Gidilen şehir, ülke ve hastaneye göre yolluk ödeneği değişiyor. Ancak hastalık telaşıyla bu paralar unutulup gidiyor.

EMEKLİ OLAMAYANA

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

www.egehaber.com

 Bir Cevap Yazın