ŞEKER DÜŞMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

1

Eğer insülin direnciniz varsa istediğiniz kadar uğraşın kilo veremezsiniz. Bu nedenle mutlaka bu ölçümü yaptırın. M-Onep Klinikleri Beslenme Uzmanı Banu Eroğuz Demirözü şeker düşmesi ile ilgili bu belirtilere dikkat etmenizi öneriyor.

Bedensel fonksiyonların neredeyse tümü için gerekli enerjinin temel kaynağı olan şeker (diğer adı ile glukoz) vücuda karbonhidrat içeren besinlerle girer ve

kan dolaşımına karışarak daima kullanıma hazır bir seviyede tutulur.

Bazı besinler yenildikten sonra kan şekeri kısa sürede yükselip hızla düşüşe geçer. ‘Yüksek Glisemik İndeksli’ olarak sınıflandırılan bu besinler tüketildiğinde kan şekerindeki ani yükselişi normal seviyeye getirmek üzere pankreas ürettiği insülin miktarını artırır.

Bu durumda kandaki insülin düzeyi normalin üzerine çıkar ve uzun süre yüksek seviyede seyreder. ‘İnsülin direnci (hiperinsülinemi)’ olarak bilinen bu metabolik bozukluk uzun dönemde pankreas bezinin yorulmasına ve diyabet gelişimine zemin hazırlarken diğer taraftan kan şekerindeki düşmeler de acıkma atakları ve tatlı krizlerine yol açar.

Dizginlenemeyen tatlı yeme isteği yağ depolarının giderek artmasına, insülin direnci de depolanan yağın erimemesine neden olur. Çabuk acıkma ve tatlı gıdalara düşkünlüğün bir diğer sebebi de hem uyku kalitesindeki bozukluk hem de aşırı strese bağlı vücudun kendi kortizon hormonundaki artışın beyindeki srotonin (mutluluk hormonu) seviyesini baskılamasıdır.

ŞEKER DÜŞMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR

-Hızlı ve aşırı kilo alma, kilo verememe

Çabuk acıkma, tatlı krizleri

Baş ağrısı

-Kendini enerjisiz hissetme, sabahları yorgun kalkma

-Sabırsızlık ve çabuk öfkelenme

Yemeklerden sonra uyku basması

-Konsantrasyon ve algılama güçlüğü

Horlama

Uyku kalitesinin bozulması

Soğuk terleme ve üşüme

-Baygınlık hissi

-Vücut direncinde azalma

Eğer kilo vermekte güçlük çekiyor veya zayıflayamıyorsanız, metabolik bir bozukluğunuz olup olmadığını öğrenmek üzere endokrinoloji uzmanınıza ve diyetisyeninize başvurabilirsiniz.

http://hayat.sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın