SAĞLIKTA SKANDAL DİKKATLİ OLUN

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Sağlıkta skandal dikkatli olun

Sağlıkta skandal dikkatli olun
Sağlıkta skandal dikkatli olun

Gıda mühendisleri, GMO (Gıda Mühendisleri Odası) desteğiyle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Savaş

Sağlıkta skandal dikkatli olun

Özbey’in haberine göre; işlerini kaybetmeyi göze alarak yayınladıkları yazılar hayrete düşürüyor. Denetimlerinin arttırılması, rüşvetin önüne geçilmesi ve hakettikleri koşullarda çalışabilmeleri için yaptıkları bu eylem tüketiciler için de büyük önem taşıyor. İşte mühendislerin ortaya çıkardığı ve aslında bizi çok yakından ilgilendiren rezillikler…

Mühendisler anlatıyor:

Yemeklerde çamaşır suyu!

İhale usulü hazır yemek hizmeti veren firmalarda o gün çıkan her yemekten numune alınıyor. Bunu bilen bazı firmalar numune kaplarına kokusuz çamaşırsuyu damlatarak tüm mikropları öldürüyor. Çünkü mikrobiyolojik analiz yapılırken kimyasal analiz yapılmıyor. Birkaç kez neticenin ne çıkacağını merak ederek çamaşır suyu damlattırmadım. Her seferinde salmonella bakterisi çıktı.

“İyi yalan söyleyebilir misiniz?”

Bir et işletmesine iş başvurusunda bulundum. Bana, “İyi yalan söyleyebilir misin?” diye soruldu. “Hayır” cevabını verdim. Bu, işi kaybettiren cevap oldu. Denetlemede “herhangi bir usulsüzlük yok” demem gerekiyormuş. Şu anda çaresizlikten diplomamı kiraya verdim.

Kurtlu cevizler piyasaya sürüldü

Kuruyemiş firmasında, soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem, kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.

Dondurmalar zehirliyor!

Çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu sebeple çocuk zehirlenmeleri meydana geldi. Tarım’a şikâyetler gitti fakat bir şekilde durumun üstü kapatıldı.

Susamın kireci fazla kaçtı

Tahin ve tahin helvası üretilen iş yerinde tarım müdürlüğü tarafından alınan numunelerde ürünün kül miktarı yüksek çıktı. Bunu düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin Ca (OH)2 uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim.

Kimyasal reçeller

Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktım ve eve gidince araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık. Zaten iki hafta sonra işten ayrıldım.

sozcu.com.trBir Cevap Yazın