REÇETE GEREKTİRMEYEN 5 DOĞAL ANTİBİYOTİĞİ BİLİYORMUSUNUZ

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Reçete gerektirmeyen 5 doğal antibiyotiği biliyormusunuz
Reçete gerektirmeyen 5 doğal antibiyotiği biliyormusunuz

Antibiyotikler ilk olarak 19. yy ortalarında keşfediliğinden beri insanların sağlığını bir çok yönden kurtarıyorlar.Bununla birlikte insanların antibiyotiği aşırı kullanımları artık sağlıkları açısından sorun haline gelmiştir.

Reçete gerektirmeyen 5 doğal antibiyotiği biliyormusunuz.

Özellikle grip,soğuk algınlığı,göğüs tıkanıklığı ,göğüs problemleri gibi antibiyotiklerin çok kullanıldıkları  göz önüne alınırsa doğal antibiyotiklere  dönüş yapmanın çoktan zamanı gelmiş demektir.

İŞte size reçetesiz kullanabileceğiniz ve her evde bulunması gereken 5 doğal ve etkili antibiyotik tarifi:

1-Ham Bal

Ham bal müthiş bir antioksidan,mineral,vitamin,antimikrobiyal özelliği bulunan bir gıdadır.Ayrıca bağışıklığı güçlendiren, ve antibiyotik özelliği olan propolis ve arı poleni içerir.Kinik denemeler Manuka balının 250’den fazla bakteriye karşı etkili olduğunu göstermiştir.

2-Kekik yağı

Kekik yağı güçlü antioksidan,anti-mikrobiyal antifungal ve antiviral özelliklerinden dolayı son derece faydalıdır.

Bilimsel olarak kekik yağının insan sindirim sisteminde farklı parazitleere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

3-Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı son bir kaç yıldır gündemde olmasına rağmen aslına bakılırsa son derece etkili antibiyotik özellikleri vardır.Bu yağ özellikle cilt enfeksiyonları, atopik dermatit’ karşı çok etkilidir.

4-Sarımsak

Sarımsak mantar ve mikrobiyal enfeksiyonlarla mücadelede doğal antibiyotik olarak müthiş fayda sağlar.Sarımsağı antibiyotik amaçlı kullanmadan önce sarımsakları kesin ve aktif bileşenlerinden biri olan  allisinin serbest kalması için 15 dakika bekletin.Daha sonra sıcağa karşı aktif bileşenlerini korumak için pişirme işleminizin son 5 dakikasında yemeğinize ekleyin.

5Ekinezya

Bu bitki antibakteriyal,antiviral,antiseptik özelliklerinden dolayı yılan derilerilerinden zehirleri nötalize amacı için kullanılmıştır.

Not:Ekinezya  soğuk algınlığı,grip için, önleyici tedbir olarak kullanılmaı tavsiye edilmez.En iyisi eğer vara üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili semptomları hafifletmek için kullanılmalıdır.Bir Cevap Yazın