Psikoloji içerikli diziler ruh sağlığınızı etkiler mi

Spread the love
Psikoloji içerikli diziler ruh sağlığınızı etkiler mi
Psikoloji içerikli diziler ruh sağlığınızı etkiler mi

Uzman klinik psikolog Gülçin Şenyuva son önemde gündem de olan psikoloji temalı dizilerin izleyiciler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini sizler için değerlendirdi.

Televizyonun kişilere sunduğu dünyanın kurgulanmış gerçeklik ve dramatik temsil yapısıyla izleyenlerin dünyayı anlamlandırmaları üzerinde etkili olduğunu söyleyen psikolog Şenyuva ”Bu durum kişilerin tutumlarını da etkiliyor.Televizyonun bu etkisinin görüldüğü en yaygın en baskın araçlardan biri kıuşkusuz dizilerdir’

Psikoloji içerikli diziler ruh sağlığınızı etkiler mi

Genellikle haftalık olarak yayımlanan televizyon dizileri çoğu zaman duygulara odaklanan hikayeler ve yaşamlar anlatıyor.Dizlere dair yapılan araştırmalar ,dizlerin farklı yaşam tarzlarını tanıtma ve seyircilerde bir değişim yaratma konusunda etkili olduğunu gösteriyor.Son dönemlerde psikoloji içerikli diziler ,programlar yaygınlaştı.Popülerleşien bu dizilerin kişileri olumsuz etkileyeceği gibi olumlu yönde de etkilyebileceğini unutmamalı.

Uzman Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva, günümüzde ilgi odağı olan psikoloji temalı dizilerin olumlu etkilerinden şöyle bahsetti: 

“Psikoloji temalı dizilerin psikoloğa gitmek ve psikoterapi hizmeti alma durumlarında insanları ‘ben deli miyim? düşüncesinden uzaklaştırdığını ve ruhsal destek almayı normalleştirdiğini görüyoruz. Kişilerin geçmiş yaşantılarını, deneyimlerini ve kendilerini sorgulamalarına katkı sağladığı ve farkındalık oluşturduğu dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu diziler fiziksel veya tıbbi sağlığa verilen önemin ruh sağlığına da verilmesi gerektiği konusunda düşüncelerin yaygınlaşmasını sağlıyorlar.”

Psikoloji temalı diziler ile terapi odasının mahremiyet ve güvenilirliğin olduğu bir alan olmaktan çıkabildiğine dikkat çeken Şenyuva, “Bu durumda da kişilerin psikoterapiye gitmelerini engelleyebilmektedir. Diziler psikoterapiste yönelik yönlendirme, edilgen olma, empati yerine sempati gelişimi, temas etme, sarılma gibi gerçekçi olmayan beklentilerin oluşmasına ve kişilerin geçmiş travmatik yaşantılarının tetiklenmesine sebep olabiliyorlar. Yetişkinlerin geçmiş yaşantılarına veya ebeveynlerine yönelik olumsuz duygular da çıkabiliyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında 18 yaş altındaki kişiler için gelişimlerinin devam etmesinden dolayı psikolojik temalı dizileri izlememesini tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Milliyet-PembenarBir Cevap Yazın