Peynir ve sütü bu şekilde almayın :uzmandan uyarı


Spread the love
Peynir ve sütü bu şekilde almayın ,uzmandan uyarı

İzmir Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt teknolojileri bölümü Başkan Vekili Prof.Dr. Harun Uysal peynirde yapılan hilelere dikkat çekerek açıkta satılan peynirlerin tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Uysal kaynatma süt yerine ambaljlı süt akınması gerektiğini söyledi.İzmir Ege Üniversitesi Ziraat fakültesi Süt teknolojileri bölümü başkan vekili Prof.Uysal.:süt ürünlerinin hilelere açık ürünler olduğunu belirtti.

Peynir ve sütü bu şekilde almayın ,uzmandan uyarı

Uysal:Taze peynirin sütten elde edilmesi gerekirken ,sütsüz peynirler yapılıyor dedi.Ayrıca sarı rengin elde edilmesi için tereyağı ve nişasta ekleniyor sonra bu karışıma tuz ve su katılarak peynir elde ediliyor dedi.

Tüketicinin özellikle tost peyniri denilen peynirleri alırken dikkatli olması gerektiğini belirtetn Uysal :bu peynirlerde kullanılması yasak olan antibiyotikli sütlerden elde ediliyor dedi.

Bazı firmaların ise geri iade edilen peynirleri topluyor,bunları bir makine içine atıyor.Bu makine içerisine eritme tuzu denilen tuzları da atoyor.Belli bir ısının üzerinde ısıtıldığı zaman peynirdeki pıhtılar eriyor.

Eridikten sonra yeni üretilen taze peynirleri katıyor.Karışımı erittikten sonra bunları kalıplar içerisine koyuyor.Sonrasında da satışa sunuyor.

Pazarlardaki peynirleri almayın

Pazarlardaki peynirlerin de sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirten Uysal..:Bunlar çiğ sütten üretiliyor. Çiğ sütten üretilen peynirlerin en az 60 günlük soğuk hava deposunda saklanması gerekir .Taze peynir alınacaksa marketlerden alınmalı ,çünkü ambalajlı peynirler gıda güvenliğine uygun olarak üretiliyor.Süt içinde kaynatma süt yerine ambalajlı süt alınmasını gerekiğini belirten Uysal:Paketli sütün ambalajı 6 kattan ibaret dolayısı ile hiç bir hava geçişi ,mikroorganizmalar geçişi sağlanmıyor.dediBir Cevap Yazın