Özel Hastanede Ödediğiniz Fazla Ücreti Nasıl Geri Alabilirsiniz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Özel Hastanede Ödediğiniz Fazla Ücreti Nasıl Geri Alabilirsiniz

Özel hastanede muayene olan vatandaş yüksek muayene ve katılım payı adı altında ücretlerden şikayetçi.

Bunun bir örneği Samsunda yaşandı.Özel bir hastaneye giden vatandaş kendisinden SGK’nın belirlediği tarifeden daha yüksek muayene ve katılım payı ücreti aldıklarını öne sürerek SGK’ya şikayet etti ve parasını geri aldı.

Özel Hastanede Ödediğiniz Fazla Ücreti Nasıl Geri Alabilirsiniz

Fazladan ödediği parayı geri alan vatandaş diğer vatandaşlara örnek olması için ise Sosyal medya hesabında ”faturanızı alın itiraz edin ve paranızı geri alın”diye yazdı.

Samsun Tabip odası başkanı Dr.Murat Erkan yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında özel hastanelerin yüzde 200’e varan oranlarda katılım bedeli alabildiğini belirtti.

Vatandaşların ödemelerini fauralandırılmasını istemesi gerektiğini söyleyen Erkan sonrasında ise SGK’ya şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.Bu yüzden hastaneye ceza kesilebildiğini dile getiren Erkan katkı payının başvurana iade edildiğini belirtti.

Samsun Tabip odası başkanı Erkan:Sağlık uygulama tebliğinde işlem ve muayene ücretlerinde 10 yıldır bir düzenleme yapılmıyor.Bir çok zamma rağmen fiyatlar değişmedi.Böyle bir artış olmuşken özel hastaneler giderleri arttığı için cezayı göze alarak tebliği çiğneyebiliyorlar.

Özel kuruluşları suçlamadan olaya gerçek tarafı ile bakıyorum.Hastanelerin kanunlara uyması gerekir. ancak Devlet 10 yıl önce verilen rakamları güncellemesi gerekiyor.Diye konuşarak özel hastanelerinde hedef haline getirilmesinin yanlış olacağını söyledi.

Kaynak:Sözcü.com.tr.Bir Cevap Yazın