NAZAR DEĞMESİNE KARŞI NE YAPILMALI HANGİ DUALAR OKUNMALI

  • Post comments:2 Yorumlar
Spread the love

Nazar değmesine karşı ne yapılmalı hangi dualar okunmalı

Nazar değmesine karşı ne yapılmalı hangi dualar okunmalı
Nazar değmesine karşı ne yapılmalı hangi dualar okunmalı

Nazar değmesine karşı ne yapılmalı

Bir hadis-i şerifte Rasülullah (S.A.V)bakışların etkisine dikkat çekerek:Nazar, şeytanın zehirli oklarından bir oktur…buyurmuşlardır.

Ve ekledi:Kaderi geçip değiştirebilecek bir şey olsaydı bu göz değmesi olabilirdi”buyurmuşlar.Aynı olayı anlatan başka bir hadisin sonunda ise”göz değmesi olayındagözü değen kimseden yıkanması istenirse hemen yıkansın”ilavesi vardır.Meselenin fıkhi yönüne gelince,nazarı değen kişinin abdest alınması emredilmiştir.Bu abdest ulemaya göre şöyle olmalıdır.

Bir kabın içerisine su doldurulur.Kap yere konmaz ondan bir avuç alınarak mazmaza (suyu ağızda çalkalamak) yapılır.ve u yine kabın içine püskürülür .Sonra aynı sudan alınarak yüz yıkanır.sonra sol el ile su alınarak sağ el yıkanır.Daha sonra sağ el ile su alınarak sol dirsek ,dirsekler ve topuk arası yıkanmaz sonra yine bu şekilde sağ ayak,sonra sol ayak yıkanır.bunlar hep kabın içinde yıkanır.Sonra gömleğin iç tarafı sağ böğrüne doğru yıkanır.Böylece abdest alma biter ve suyu arkasından başına döker.

Nazar HZ. Peygamberimizin (S.A.V)’inde ifade ettiği gibi insanı öldürebilen bir dert ve tıbbın çaresiz kaldığı maddi ve manevi bir hastalıktır

Nazara karşı yapılabilecek şey,ruhu ve beyni uğradığı meteor saldırısından ve azot ve asit yağmuru gibi elektromanyetik  alanın etkisinden kurtarmaktır.Bunun için değişik terkipler vardır.Bunlardan bazılar :

1-21 defa Nazar ayeti okumak:Kalem suresinin 51.52.ayetleri tavsiye edilen dua makamındaki ayetlerdir

2-Nazara karşı 1 Fatiha,3 İhlas,,3 Felak,3 Nas suresi ile beraber Haşir suresinin son 3 ayeti ve ”Allah dilemezse  hiç bir şey olmaz.Her şey Allah’ın isteyip dilemesi ile olur”tevhit ifade eden  cümlesi eklenen terkibin okunması da tavsiye edilmektedir

3-Nazar duasını yazıp üzerinizde taşıyıp  veya iş yerinize asabilirsiniz

Kaynak:Arif arslan Dua ile gelen şifa kitabındanThis Post Has 2 Comments

  1. Tugce uzman

    Nazar var bende ne yapmalıyım faydasız dualar.

Bir Cevap Yazın