NAR KABUKLARINI SAKIN ATMAYIN FAYDASI SAYMAKLA BİTMİYOR

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Nar kabuklarını sakın atmayın faydası saymakla bitmiyor

Nar kabuklarını sakın atmayın faydası saymakla bitmiyor
Nar kabuklarını sakın atmayın faydası saymakla bitmiyor

Nar kabuklarını çöpe atmadan evvel 2 kere düşünmelisiniz.Uzman diyetisyen Merve Tığlı Çınar Nar kabuklarının faydalarını ve nasıl kullanılacağını anlattı.

Nar kabuklarını sakın atmayın faydası saymakla bitmiyor

Nar kabuğunun faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmek,İmmun sistemini güçlendirmek ve bir çok kanser türüne karşı koruyucu olması başta geliyor.

Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan,Anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir.

Nar kabuğu faydaları bir çok astalık riskini azaltacak ve kötü kolesterol seviyesini düşürecek düzeyde güçlü antioksidanlar olan flavonoidler,proantisiyanidler ve fenolik bileşikler içeriyor.

Bu içerikleri ile özellikle kalp astalıklarını önlemede büyük katkı sağlıyor.Amerikada yapılan araştırmalar Nar kabuğunun kalp hastalığının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığı gösterilmiştir.

Geçmişte yapılan çalışmalar nar kabuğunun kaynatılarak içilmesinin sakinleştirici etkisi üzerinde dururken bu formun ayrıca dizanteri, ishal, bağırsak solucanları ve daha birçok hastalıkta yararlı olduğu kabul edilmiştir. Bulabilirseniz %100 doğal nar çekirdeği yağı kullanmanızı öneririm. Ancak nar çekirdeği yağı bulamazsanız en azından nar çekirdeği özü içeren bakım kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremlerin üretiminde kullanılan nar çekirdeği özü çok fazla işlemden geçtiği için özelliğini büyük oranda yitirir ama hiç yoktan iyidir.Taze narla cilt bakımı yapmak içinse 1 adet büyük narın kabuğunu temizleyin ve geri kalan çekirdekli bölümü miksere atarak yoğun bir sıvı kıvamına gelinceye kadar makineyi çalıştırın. Daha sonra sıvı narı boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm yüzünüze yayın. 20-25 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Narın cildinize faydasını gösterebilmesi için en az 2-3 hafta bu uygulamayı 2-3 günde bir tekrar edin.

Malzemeler: Yarım su bardağı güneşte kurutulmuş nar kabuğu, 1 çorba kaşığı kimyon tohumu, yarım su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt, tat vermesi için kaya tuzu
Hazırlanışı: Nar kabuklarını 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra tüm malzemelerle birlikte homojenize bir karışım olana kadar blender ile öğütün ve içine tat vermesi için tercihe bağlı olarak kaya tuzu ekleyebilirsiniz.

Kullanım dozu nasıl olmalı?: Bu karışımı ishal, dizanteri, kolit, hemoroid ve mide ağrısı durumunda bir günde 3-4 kez, 1/2 su bardağı ölçüsünde kullanabilirsiniz. Nar kabuğu, tanen içeriğiyle çok güçlü bir astrenjandır (kanamayı durduran ilaç). Böylelikle bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır, hemoroid kanamalarını önler ve intestinal sistemdeki tüm kanamaları durdurucu özelliği vardır.

Kaynak:Sözcü.com.tr

 Bir Cevap Yazın