Meyve ve sebzeyi sirke yerine bakın ne ile yıkamalıymışız

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Meyve ve sebzeyi sirke yerine bakın ne ile yıkamalıymışız
Meyve ve sebzeyi sirke yerine bakın ne ile yıkamalıymışız

Pestisit” sebze ve meyvelerin doğa da zarar görmeden yetişmesi için kullanılan madde ve maddelerden oluşan karışımlara deniliyor.

Ama yanlış ve bilgisiz kullanımı pek çok sağlık sorununa sebep olabilir.Bu sebeple sebze ve meyveleri pestisitinden arındırarak tüketilmeli.Peki meyve ve sebzedeki pestisitler nasıl temizlenmeli?Pestisitlerin temizlenmesi hususunda Gıda yüksek Mühendisi dR.öretim görevlisi Negin Azarabadi anlattı.

Yapılan bilimsel çalışmalarda organik ürünlerde bile pestisit maddelere rastlanıyor.Birleşik Devletler Koruma Ajansına göre pestisitler,yabani otlar,böcekler,sivrisinekler,keneler,sıçanlar,fareler gibi zararlıları ve hastalık taşıyıcıları kontrol etmek amacı ile tarım uygulamalarında sıkça kullanılan kimyasal bileşiklerdir.

Ancak yine bilimsel yapılan çalışmalara göre pestisin,doğum kusurları,sinir hasarı,kanser gibi sağlık sorunlarına sebep olacağı saptanmış.Bu nedenle meyve ve sebzelerin yenmeden önce uygun şekilde yıkanması gerekli.

Meyve ve sebzeyi sirke yerine bakın ne ile yıkamalıymışız

Araştırma yapıldı ve en etkili karbonatlı su olduğu belirlenid.:2007’de yapılan bir çalışmaya göre sirke,tuzlu su ve normal olarak 20 dakika boyunca yıkanarak 4 yaygın böcek ilacının kalıntıları araştırılıyor.Elde edilen verilere göre yüzde 10’luk tuzlu su çözeltisinin sade suya oranla daha etkili olduğu tespit ediliyor.

Karbonat su çözeltisi le 13 dakika yıkanan sebze ve meyveler de hem yüzeydeki hem de elma kabuğunun altında pestisit kalıntılara rastlanmıyor.Bilimsel çalışmaların verilerine göre meyve ve sebzelerin karbonatlı su ile yıkanması pestitleri arındırmada en etkili yöntemdir.Bir Cevap Yazın