Mevsim geçişinde corona virüse karşı bağışıklığınızı nasıl yükseltirsiniz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Mevsim geçişinde corona virüse karşı bağışıklığınızı nasıl yükseltirsiniz

Diyetisyen Fatmagül Öztürk ”dünyanın salgınla savaştığı şu günlerde özellikle sonbahara geçiş yaparken bağışıklık sistemini güçlendirerek korona virüsten korunmak için fiziksel aktivite,dengeli beslenmek ve en önemlisi sosyal mesafe kuralına uymamız gerekiyor”dedi.

Mevsim geçişinde corona virüse karşı bağışıklığınızı nasıl yükseltirsiniz

Mevsim geçişleri her zaman dikkat edilmediği taktirde bağışıklık sisteminde farklılaşmalarla hasta olma riski aratan süreçlerdir.

Yeterli ve dengeli beslenemediğinizde gıda takviyelerinden destek alınabilinir.Uyku düzenine dikkat edip yeterince dinleniyor olmak,bol su içmek ,elleri iyi yıkamak,evde de olsa fiziksel hareket yapmak çok önemlidir.

Bol su içiniz.Günde en az 2 litre su için.Bol su içmek vücudun arınması için çok önemlidir.Her güne kahvaltı ile başlayın ve haftada en az 2-2 kez kuru baklagillerden tüketin.

Bol bol meyve tüketin.Haftada en az 2-3 kere balık tüketin.Balık yiyemiyorsanız mutlaka omega-3 takviyesi alın.Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekir.

Bunlara ek olarak probiyotik takviyeli yoğurt gibi ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalarda bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulundukları için özellikle bu dönemde tüketilebilir.Ya da probiyotik takviyeler alınabilir.

Çok sıkı diyetlerden uzak durulmalıdır.Tüketiminin sınırlandırılması gereken yiyecekler ise şeker ve şekerli yiyeceklerdir.Beyaz ekmekte dahil hamur işleri,işlenmiş et ürünleri,aşırı tuz içeren besinlerdir.

Ceviz,badem,fındık gibi çerezler az oranlarda günlük tüketilebilir.Şunu unutmamak gerekir ki korona virüsten sadece belli gıdaları tüketerek korunacağımıza dair geçerli ve yeterli bilimsel bir kanıt hala yok.Bir Cevap Yazın