Kurbanlık etten Korona Virüs bulaşır mı


Spread the love
Kurbanlık etten Korona  Virüs bulaşır mı

Bilim kurulu üyesi Prof.Dr Tavfik Özlü kurban etinden korona virüs bulaşma riskine karşı açıklamalarda bulundu.


Prof Özlü konuya ilişkin yaptığı açıklamada”ister hasta ister sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma,öksürme,hapşurma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse burada bir kaç saat canlı kalabilir.Bu süre içinde bulaşma riski olabilir sdedi.

Kurbanlık etten Korona Virüs bulaşır mı

Prof.Özlü ”kurban etinden virüs bulaşırmı diye soruluyor?Sorunun cevabı biraz karmaşık,bir kaç adımda yanıtlamaya çalışacağım.İster hasta, isterse sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürme, hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse, burada birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bulaşma riski olabilir.

Ete virüs bulaşmış olsa bile, usulünce pişirip yediğinizde virüs bulaşmaz. Elinizle dokunduğunuzda da bulaşma olmaz. Ancak, ete dokunduğunuz ellerinizi, sabunla yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirirseniz bulaşabilir” dedi.

Prof. Dr. Özlü, kurban kesim ve pay işini yapan veya o kalabalık ortamda bulunan-gezinen kişilerden birinin virüsü bulaştırıcı olabilmesinin mümkün olduğunu belirterek, “Kesim, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine çok dikkat edilmeli.

Ete dokunduktan sonra su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkamadan, eller ağız, burun ve göze temas ettirilmemeli. Kesim ve pay edilme işlemleri, olabildiğince az sayıda kişilerce yapılmalı ve ilgisiz kişiler etrafta gezinmemeli. Ortamda bulunan herkes maskesini usulüne uygun olarak takmalı. El yıkanabilmesi için kalabalığa yetecek sayıda lavabo, sabun ve kağıt havlu olmalı” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın