KURBAN KESECEKLER DİKKAT BAKANLIK ZOONOZ HASTALIĞI HAKKINDA UYARIYOR

Spread the love

Kurban kesecekler dikkat Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor

Kurban kesecekler dikkat Bakanlık zoonoz  hastalığı hakkında uyarıyor
Kurban kesecekler dikkat Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor

Sağlık Bakanlığı vatandaşların Kurban bayramını sağlıklı bir şekilde paylaşmaları için önemli bilgiler paylaştı.

Bakanlık kurban kesecekleri Zoonoz hastalığı hakkında da uyarıyor.

Kurban etinin muhafaza ve tüketilmesine ilişkin uyarıların olduğu bilgi notunda:Etlr ızgarada pişirilirken ateş,eti yakmayacak ve kömürleşme  sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Zira yüksek ateş  yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşmaz.Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC  olmalıdır.Çok yüksek ısı etlerin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını arttırır.

Etler kesinlikle çiğ ve az pişmiş olarak tüketilmemeli. Bazo Zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesi ile bulaştığı unutulmamalıdır”dendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Kurban kesiminin, gerekli dini hükümlere uygun, hijyenik hale getirilmiş, sağlıklı çevre koşullarında gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Gerek kurban kesiminden önce gerek hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası esnasında gerekse pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında temizlik ve hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Kurban Bayramı´nda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı da doğal olarak artmaktadır. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise 3-4 ay süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözülmesi bazı “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözülen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, ‘oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil’, yine buzdolabının alt bölmesinde çözülmesi sağlanmalıdır.”

Ayrıca Kurban kesimi ve kurban eti  nasıl olmalı?buradan okuyabilirsiniz.

KaynakSözcü.com .tr

 Bir Cevap Yazın