KREDİ KARTI SAHİPLERİ DİKKAT

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Kredi kartı sahipleri dikkat

 

Kredi kartı sahipleri dikkat
Kredi kartı sahipleri dikkat

Kart bilgileriniz kopyalandı ya da çalındı ve haberiniz yok ekstrenize baktığınızda yapmadığınız harcamaları gördünüz!Peki bu durumda ne yapmalısınız?Zararı kim karşılayacak?

Kredi kartı sahipleri dikkat

Posta gazetesinden Bilal Emin Turan’ın haberine göre banka müşterilerinin 59 milyon kredi kartı var.Kredi kartının kullanım alanı gelişen teknolojilere göre her geçen gün artıyor.Kart sahiplerinin yaşanması muhtemel dolandırıcılık,sahtecilik olaylarına karşı uyanık olması gerekiyor.Tüm önlemlere rağmen alıverişlerde kart numarası veya güvenlik numarası çalınabiliyor.

Kredi kartı dolandırıcılı son zamanlar gittikçe arttı.Bu durumda sorumluluğun sadece bankalara ait olduğunu düşünebilirsiniz.Ancak durum sandığınız gibi değil.Örneğin:Kredi kartınız fiziki olarak çalındıysa ve şifre bilgilerini çalan kişi ele geçirdiyse veya birine telefon hattınız  ile kart bilgilerini verdiyseniz Bankanın bir sorumluluğu olmuyor.Kart bilgileri ve şifrelerini siz korumalısınız.

BANKANIN SORUMLULUĞU NE?

Ancak, sadece kart numarası çalınarak internetten işlem yapılıyorsa burada önlem almadığı için bankaların sorumluluğu doğuyor. Banka sitelerinin kopyalanması yoluyla kart bilgilerinin elde edilmesi durumunda da bankalar sorumlu oluyor. Yargıtay’a ve tüketici hukukuna göre, bankaların gerekli tüm güvenlik tedbirlerini alması gerektiğini ifade eden Avukat Hakan Tokbaş, “Almıyorsa zararı karşılar” diyor.

GÜVENLİK DENETİMİ OLMALI

Kart bilgilerini çalan kişinin de elindeki bilgilerle işlem yapamaması gerekiyor. Burada da sorumluluk bankalara ait. Hakan Tokbaş, “Bankalar ‘3D Secure’ (güvenli alışveriş) yöntemiyle ve sorularla kartın, işlem yapana ait olup olmadığını denetlemeli. Yapmıyorsa ve basit yollarla kart kullanılabiliyorsa tüketici haricinde mutlaka bir sorumlu vardır. Bu sorumlu çoğu durumda banka, bazı durumlarda alışveriş yapılan platformlardır” dedi.

7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİN

Bankacılık mevzuatına göre; kredi kartında bir dolandırıcılık varsa 7 gün içinde bankaya itiraz edilmeli. Eğer internet sitelerinde sizin bilginiz dışında bir işlem yapıldıysa bankalar, itiraz üzerine hesabınızdan çekilen parayı o sitenin sahibine göndermeden bloke ediyor. Haklıysanız para iade ediliyor. Bu durumda güvenlikle ilgili yeterli sorgulama yapmadığı için sorumlu banka değil, site sahibi oluyor ve yeterli önlemi aldığını ispat etmesi gerekiyor.

TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR

Kart bilgileriniz çalındığından dolayı banka ve işletme, zararınızı karşılamazsa dava açabilirsiniz. Avukat Hakan Tokbaş, konu ile ilgili şunları söyledi: “Yeterli güvenlik hizmetini sağlayamamaktan, dolayısıyla ayıplı hizmetten ötürü bankaya veya işletmeye karşı herkesin tazminat davası açma hakkı var. Zarar 3610 TL’nin altındaysa tüketici hakem heyetlerine, bunun üzerindeyse tüketici mahkemelerine başvuru yapılacak.”

Kaynak:milliyet.com.trBir Cevap Yazın