KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT SON GÜNLER

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Kredi kartı kullananlar dikkat son günler

Kredi kartı kullananlar dikkat son günler
Kredi kartı kullananlar dikkat son günler

Kredi kartı kullananlar dikkat son günler

Kredi kartı ile online alışverişte yeni dönem başlıyor.17 Ağustostan sonra online alışveriş için müşteri onayı şart olacak.Ve daha da önemlisi bu tarihten sonra kredi kartları  artık online alışverişe kapalı olarak verilecek.Bankalar müşterile re 17 Ağustosla ilgili bilgi mesajı gönderirken,kart sahiplerinin online alışveriş yapabilmeleri için kartlarını onaylattırmaları gerekecek.

17 AĞUSTOSTAN SONRA NE DEĞİŞECEK?

Bankacılık denetleme ve düzenleme kurulu tarafından alınan kararın neticesinde bankalar müşterilerine kredi kartı gönderirken online alışveriş özelliği kapalı olarak gönderecek.Müşteri ie kredi kartını aldıktan sonra müşteri hizmetleri ile görüşüp internet kullanımı ile ilgili gerekli onayları vererek  alışveriş yapabilecek.

Mevcut kartlar  için  ise  müşterinin bankaya 17 Ağustos’a kadar onay vermesi gerekiyor.Onaylar yazılı ya da bazı bankaların yönlendiresi ile telefon mesajı ile yapılabilecek.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ 68 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de son verilere göre yaklaşık 176 milyon banka kartı ile kredi kartı bulunuyor.2016 yılında internet üzerinden yapılan alışverişlerin tutarı 68,5 milyar liraya ulaştı.

BKM’DEN UYARI NOTU

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kredi kartları ve banka kartlarının internet alışverişlerinde kullanımına ilişkin bir uyarı notu yayımladı. Notta, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatına atıfta bulunuluyor. Bu talimata göre, kart sahiplerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, bireysel banka kartı ve kredi kartlarının internet alışverişine kapalı olarak üretilmesi ve konuyla ilgili BDDK tebliği öncesinde kart üretilmiş tüm kart sahiplerinden de bu talebin toplanması gerekiyor.

Söz konusu uygulama kapsamında 17 Ağustos 2017 tarihine kadar, bu talebi alınmamış olan tüm bireysel kart müşterilerinin kredi kartları ile banka kartları 17 Ağustos’ta tarihinde internet alışveriş işlemlerine kapatılacağı vurgulanıyor.

Uyarıda, müşterilerden 17 Ağustos sonrasında bireysel banka ve kredi kartlarının hem yurtiçi hem de yurtdışı internet alışveriş işlemlerine açık kalması talep ediliyorsa, bankalarının müşteri temsilcileriyle, şubeleriyle ve internet ve mobil kanalları üzerinden iletişime geçebilecekleri bilgisi veriliyor.

Kaynak:egehaber.comBir Cevap Yazın