Korona virüsünün bir yeni belirtisi daha açıklandı

Spread the love
Korona virüsünün bir yeni belirtisi daha açıklandı
Korona virüsünün bir yeni belirtisi daha açıklandı

Korona virüs belirtileri hakkında son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.Son olarak Utah üniversitesinde periodontist olan Dr.David Okano”dişerlin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir açıklamasını yaparken,akıllara diş kaybı yaşamanın corona belirtisi olabileceğini getirdi.

Bilindiği üzere öksürük,üşüme,ateş, baş ağrısı,boğaz ağrısı gibi keskin semptomların belirtiler arasında yer almasının ardından yapılan araştırmalar doğrultusunda bunlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Peki diş kaybı corona belirtisi olabilir mi?İşte uzmanların yorumları:Uzmanlardan gelen son dakika bilgilerine göre koronavirüsün bir sonucunun da mevcut diş kaybına yol açtığıdır.

Bu problemlerin daha da kötüleşeceği gibi”dişlerin yuvalarından düşmesi nadirdir”açıklamaları ise vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor.

Utah üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre :Dr.David Okana”dişlerin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir”açıklamasını yaptı.Diş kaybının corona belirtisi olabileceği gibi öte yandan İsviçre’de bilim insanlarının yaptığı başka bir araştırmada ise Covid-19’un bazı sorunlu semptomlarının risk faktörleri altında olmayan hastalarda bile 6 haftadan fazla sürebileceği belirtildi.

İsviçre’de bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, yeni tip corona virüsün (Covid-19) bazı “sorunlu semptomlarının” risk faktörleri altında olmayan hastalarda bile 6 haftadan fazla sürebileceği belirtildi.

Araştırmayı, Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Cenevre Üniversite Hastanesi (HUG) ve Cenevre Kantonu Genel Sağlık Müdürlüğünden doktor ve epidemiyologlardan oluşan bir ekip gerçekleştirdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ünün Covid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra bile yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı şikayetinin olduğu aktarıldı.

Cenevre Üniversitesinden araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Covid-19’un 2020’nin başlarında ortaya çıkmasından bu yana, hem doktorlar, hem de virüs bulaşan hastalar açısından semptomlarının çeşitliliği ve süresinin “tahmin edilemez” olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, “(Covid-19) Özellikle, alışılmadık derecede uzun süreli bir hastalığa neden olma potansiyeline sahip gibi görünüyor.” ifadesi yer aldı.

Cenevre’deki araştırma, yüzde 69’u Covid-19’un komplikasyonlarına bağlı risk faktörleri altında olmayan hastalar üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılan 669 kişinin yaş ortalamasının 43, bunların yüzde 60’ının kadın ve yüzde 25’inin de sağlık uzmanı olduğu bilgisi paylaşıldı.Teşhisten 6 hafta sonra dahi katılımcıların üçte birinde Covid-19 ile ilgili bir veya birden fazla semptom görüldü.

Bu semptomların başlıcalarını ise yorgunluk (yüzde 14), koku veya tat kaybı (yüzde 12), nefes darlığı (yüzde 9), sürekli öksürük (yüzde 6) ve baş ağrısı (yüzde 3) oluşturdu.

Araştırma ekibinden Dr. Mayssam Nehme, katılımcıların büyük çoğunluğunun, yaşadıkları fiziksel sıkıntılara ek olarak, bu semptomların “kalıcı olması ve tedavi edilemez” endişesini taşıdıklarını kaydetti.

The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York, Voorheesville’den 43 yaşındaki Farah Khemili, bu zamana dek hiçbir zaman diş kaybı yaşamadığını belirterek, önce dişinin gevşediğini, ertesi gün de kan veya acı olmadan dişinin düştüğünü söyledi.

Corona virüsün dolaşım sistemi üzerindeki etkilerinden muzdarip olan hastalar da diş kaybı yaşadıklarını dile getirdi. Uzmanlar, Covid-19’un tek başına diş semptomlarına neden olabileceğinden şüphelendiğini vurguladı.

Utah Üniversitesi’nde periodontist olan Dr. David Okano, “Dişlerin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir” dedi.

Uzmanlar, koronavirüsün (Covid-19) bir sonucu olarak mevcut diş problemlerinin daha da kötüleşebileceğini, özellikle de hastalar akut enfeksiyonlardan kurtuldukça uzun vadeli etkileriyle mücadele ettiklerini dile getirdi.

Bazı uzmanlar, doktorların ve diş hekimlerinin bu tür olasılıklara açık olması gerektiğini söyledi.

Kan damarlarının sağlığı ve hastalığını araştıran Angiogenesis Vakfı’nın Başkanı Dr. William W. Li, “Şimdi, hastaların Covid’den iyileştikten aylar sonra yaşadıkları şaşırtıcı ve bazen engelleyici semptomların bazılarını incelemeye başlıyoruz” dedi.Bir Cevap Yazın