KORDON KANI HAYAT KURTARDI

Spread the love

1

Doğum sırasında bebeğin kordonundan kan alınarak saklanma uygulaması ülkemizde çok yaygın değil. Ancak bu kanı saklamak daha sonra birçok hastalığa çare olabiliyor. Mesela Semra & Erdal DİNÇARSLAN ailesinin Talasemi hastası olan çocukları, tedavisi için HLA uyumlu sağlıklı yeni doğan ikiz kardeşlerinden alınan kordon kanı kök hücresi ile tekrar hayata tutundu. Böylece Türkiye’nin ilk kordon kanı ve kök hücre bankası Genkord 18. başarılı naklini gerçekleştirmiş oldu.

Firma, sakladığı kordon kanı kök hücrelerinin kan hastalıkları tedavisinde kullanılmasında saklanan kan sayısı ile nakil için kullanılan kordon kanı sayısı oranı ile dünyada en yüksek merkez olma unvanı taşımakta.

 

Tübitak’ tan teşvik aldı

 

Tamamiyle  bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumu olan GenKord, Türkiye’nin birçok saygın kurum ve bilim insanıyla biyoteknoloji araştırmalarına katkıda bulunmaktadır. Tübitak’ tan teşvik almış ve Hacettepe Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversiteleri ile ortak projeler gerçekleştiren kurum,  rejeneratif (yenileyici) tıp alanındaki üstün başarılarını her geçen gün artırarak özel kordon kanı saklama bankaları arasında en çok tercih edilen ve tıp dünyasında Türkiye’nin adından söz ettirmeyi başararak ülkemizin gurur kaynakları arasına girmeyi başarmıştır.

 

Bunun yanında özel ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda krioprezervasyon hizmeti vermekte olan kuruma, dünyanın bir çok ülkesinden de kordon kanı saklama talebi ve yenileyici tıp alanında Türkiye ile ortaklaşa yol alma teklifleri gelmektedir.

http://hayat.sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın