KIZINIZA BUNLARI ASLA SÖYLEMEYİN!

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

2

Kız çocukları dünya tatlılarıdır, çok sevilir ve üzerlerine çok düşülür. Kız çocuğu yetiştirmek öyle kolay değildir. Çocuğunuzun psikolojisi ve geleceği açısından kurduğunuz cümleler sağlıklı olmalıdır. Asla kurmamanız gereken cümleler vardır. Nedir bu cümleler?

 

Kız çocukları erkek çocuklarına göre daha gerçekçidir. Büyüyünce seçecekleri meslek konusunda bile daha geçekçi ve keskin seçimler söylerler. Asla kızınıza ”sen o işi yapamazsın”, ”yaşın küçük” gibi cümleler kurmayın. Bu onun kendine güvenini zedeleyecektir

Kız çocuklarınıza kadın olunca yaşayacakları zorlukları hatırlatıp,”beklentilerini düşük tut” demeyin ve bunu ima etmeyin. Bu onun kanatlarını kesmekle aynı şey. Unutmayın ki her kız çocuğu güçlü ve yüksekte olan beklentilerini gerçekleştirmiş bir kadına dönüşebilir.

‘O erkek işi” gibi cümleler de kurmayın. Bırakın kızınız ne yapmak istiyorsa onu yapsın.

Evet kızınız için fazla korumacı olabilirsiniz. Ama ”sen dur ben yaparım”diyerek kızınızın yapacağı işlere mani olmayın. Bırakın yapmaya çalışsın, uğraşsın en sonunda başaracaktır.

”Hanımefendi gibi davran” diyerek onu hanımefendi kalıbına sokmayın. O küçük bir çocuk ve daha üzerinde o kadar baskı kurmanıza gerek yok.

Kızınızın gelip size anlattığı sorunları karşısında ”sen kafana takma”gibisinden vereceğiniz kısa cevaplar onunla sizin aranıza bir mesafe koyabilir. İleride kızınızdan ”sen beni anlamıyorsun” tepkilerini duyacaksınız.

”Onu örnek al” çocuğunuza kuracağınız en yanlış cümledir. Bu onun kendi benzersiz kişiliğinin oluşmasını engelleyecek ve kendine güveninin düşmesine yol açacaktır.

Özellikle ergenlik döneminde kızınızın vücudu değişimler gösterebilir, kilo alabilir, fazla yiyebilir. ”az ye” diyerek onun zaten beğenmediği bedenini beğenmediğinizi gösterirseniz kendi bedeninden uzaklaşacak, kendini sevmeyecek ve bu hayatını etkileyecektir.

Kızınız büyüdüğü zaman elbette ilişkileri olacak. Bunu size açtığı zaman yanlış gördüğünüz noktada uyarabilirsiniz ama aşırıya kaçmamanız gerekir. Bırakın o yanlışı görsün. Size karşı cephe alması olasıdır.

http://hayat.sozcu.com.tr/Bir Cevap Yazın