Kiracılara ücretsiz Avukat desteği

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Fahiş kira artışını önlemek için Hükümet zam sınırını %25 olarak sınırlandırmıştı. Alınan karar kiracıları memnun ederken belirlenen oran üzerinden zam yapıldığının şikayetleri de ilk günden itibaren gelmeye başladı.

Kiracılara ücretsiz Avukat desteği

Konuya ilişkin ilgili açıklamalar yapan Bakan ,kurum mağdur kiracılar için Belediyelerin ücretsiz Avukat desteği vereceğini duyurdu.Kira düzenlemesi ile getirilen %25 ‘lik zam sınırı her ne kadar kiracıları memnun etse de ev sahiplerin bu oranın çok üstünde zam yaptığı yada talep ettiği ifade edildi.Mağdur olan yada olacak kiracılar için harekete geçilirken , yüksek kira isteyen ev sahiplerine karşı belediyeler ,kiracılara hukuki mücadelelerinde ücretsiz destek verecek.

Yüzde 25 sınırına aldırmayanlar var.

Kiralara yapılan yüksek artışların ardından Hükümet tarafından kira düzenlemesi devreye konuldu.Buna göre 11 Haziran 2022- ve 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde kira artışına %25 sınır getirildi.Ancak bazı ev sahipleri kiracılardan kanunla getirilen sınırlamanın çok üzerinde kira talebinde bulunuldu.Yaşanan bu gelişme üzerine kiracılar ve ev sahipleri mahkemelik oldu.Yargının kilitlenmesine kiracıların mağduriyetine yol açan ev sahibi-kiracı anlaşmazlığı ile ilgili Çevre ve şehircilik ve iklim değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan açıklama geldi.

Bakan Kurum:1 Temmuz 2023 tarihine kadar kiracılara %25 üzerinde zam yapılamayacağını hatırlattı.Ve kiracıların bunun üzerindeki zam taleplerini karşılamaması gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum şöyle devam etti:Kira artışında ev sahibine %25 zam yapın.Hesaplarına parayı yatırın.Bunbun üzerine kimse artış yapamaz.

Ev sahipleri zorluk çıkartır sizi evden çıkartmak isterlerse kaymakamlığa gidin ve şikayette bulunun.Bulunduğunuz bölgelerdeki belediyeler bu tür davalarda ücretsiz avukat desteği verecek.Kiracılar4 bu konudaki haklarını bilsinler ve %25 ‘den fazla artış yapmasınlar.

Finans.Mynet .comBir Cevap Yazın