KELLEŞMEYİ ANINDA KESEN SEBZE

Spread the love
Kelleşmeyi anında kesen sebze
Kelleşmeyi anında kesen sebze

Enginar papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan otsu bir bitki.Enginar A ve C vitaminlaei ile kalsiyum,potasyum,demir manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

Kelleşmeyi anında kesen sebze

Enginarın faydaları

Enginar karaciğer için çok faydalıdır.Karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesinşi sağlar.Karaciğer böbrek,bağırsakların düzenli çalışmalarına yardımcı olur ve böbrek kumlarını da döker.

Sindirimi kolaylaştırır,idrar söktürür,kandaki şeker oranını ayarlar,kolesterolü düşürür.

Meme ,rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur.Enginar kalbi ve damar sağlığını korumada da çok etkilidir,hücrelerin yaşlanmasını önleyerek  yaşlanmanın etkilerini azaltır.

Romatizmal şikayetleri azaltır,Sarılıkta faydalıdır,ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.Yapılan bilimsel araştırmalarda enginar suyunun karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde ve güçlenmesinde ,safra salgısının düzenlenmesinde ve kolesterol düşürülmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır

Mide ekşimesi, kusma, mide bulantısı ve gibi sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir.

Antioksidan içeriği ile cildinizin daha görünmesini ve kırışıklıkların oluşumunun gecikmesini olmasını sağlar.

Sık alkol kullananlarda daha ciddi sorunlar meydana gelmeden karaciğer fonksiyonlarını arttırır ve koruma sağlar.

İdrar söktürücü özelliği vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra düşük kalorili olduğu için zayıflamak için diyet yapanlara tavsiye edilir.

enginar nasıl kullanılır

enginar suyu Büyükçe bir enginarı bütün olarak iyice yıkadıktan sonra sapının tamamını kesin.Daha sonra kaynayan iyi suya yine bütün olarak atın ve 1 saat kaynatın. Bu süre sonunda suyun rengi açık kahverengine dönecektir. Ocağı kıstıktan sonra bir yarım saat daha bekletin ve ateşin üzerinden alın. Bu suyu çay olarak içebilir dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Soğuk veya sıcak tüketebilirsiniz. Kötü kolesterolü düşürmedeki etkisiyle damar sağlığının korunmasında etkili bir çözüm olarak kullanılabilir. Ancak kolesterol ilacı kullanıyorsanız enginar çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Enginar yemeği faydaları

Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır.

Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda Enginar Hapı kullanımına yöneliyorlar. Enginar Hapı faydalı ve pratik olmakla birlikte kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir.One thought on “KELLEŞMEYİ ANINDA KESEN SEBZE

  • 8 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:48
    Permalink

    Birkaç yıl öncesine kadar yemeğini sevmediğim bir sebzeydi fakat içine unlu sos atılarak yapılan versiyonundan sonra artık seviyorum. Buradan yola çıkarsak bence sebze yemeklerini sevmeyen çocuklara da ufak değişikliklerle çok rahat bu tarz sebzeler yedirilebilir diye düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın