Karın şişliğine dikkat

Spread the love
Karın şişliğine dikkat
Karın şişliğine dikkat

Sinsi ilerleyen, daha çok 60-64 yaşları arasında görülen over (yumurtalık) kanserinde, karın şişliği dikkate alınması gereken belirtilerden biri.
Dünyada yedinci sıklıkta görülen yumurtalık kanserinde 40 yaşın üzerinde olmak, doğum yapmamak ve yağdan zengin beslenmek riski artıran faktörler.

Karın şişliğinin hastalığın habercisi olabileceğini belirten Jinekolog Onkolog Prof. Dr. Faruk Köse, “Doğum kontrol hapı kullanma, çocuk doğurma ve emzirme, rahim alınırken tüplerin alınması, tüplerin bağlanması yumurtalık kanserinde riski azaltıyor” dedi.
Hastalığın sadece %5’inin genetik geçişli olduğunu, birinci derece yakınlarında meme ya da yumurtalık kanseri görülen kişilerde riskin arttığını bildiren Köse,

“Yumurtalık, meme, rahim ve bağırsak kanseri geçirmiş birinci derece akrabası bulunan kişiler yumurtalık kanseri bakımından artmış risk altındadırlar. Bu kişilerde yaşam boyu risk, birinci derece akrabalarından bir kişide yumurtalık kanseri varsa yüzde 5, iki kişide varsa yüzde 7’dir. Bu kişilerde ailesel yumurtalık kanseri açısından BRCA-1 ve BRCA-2 gen mutasyonları taranmalıdır” diye konuştu.

GEÇ MENOPOZA GİRENLER RİSK ALTINDA
Yumurtalık kanserlerin hangi nedenler ile oluştuğu tam olarak bilinmiyor ama bazı durumlarda ve bazı kadınlarda yumurtalık kanserleri daha sık ortaya çıkıyor. Örneğin hiç doğum yapmamışlarda, erken adet görenlerde, geç menopoza girenlerde, kısırlık olanlarda veya kısırlık tedavisi görenlerde yumurtalık kanserleri sık görülüyor.

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE ŞART
Yumurtalık kanseri dört kadından üçünde ileri evrede teşhis ediliyor. Günümüzde erken tanıda en önemli yardımcının, düzenli jinekolojik muayene olduğunu vurgulayan Prof. Köse, “Hastanın muayenesinde pelvik alanda bir kitle saptanırsa transvaginal ultrasonografi ile de değerlendirilmelidir. Ayrıca yumurtalık kanserinde kana fazla miktarda salınan ve CA-125 olarak adlandırılan tümör belirteci de ölçülmelidir. Ancak CA-125 değerinin sigara içme, erken gebelik, endometriozis gibi durumlarda da artabileceği bilinmelidir” ifadesini kullandı.
İLK AMELİYAT ÇOK ÖNEMLİ

Yumurtalık kanseri tedavisinde altın standart; jinekolog onkolog tarafından yapılacak ve geride görülür tümör bırakılmayacak ilk ameliyat olarak değerlendiriliyor. Hastalıkta tedavinin genellikle cerrahi olduğunu belirten Prof. Köse, “Ameliyat esnasında kanserin cinsi ve yaygınlığı değerlendirilir. Hastanın yaşı, çocuk istemi ve kanserin evresine göre ameliyat planlanır. Rahim, yumurtalıklar, lenf düğümleri, karın zarı ve tümörün yayılmış olduğu tüm organ kısımları tamamen alınabilir. Ameliyat sonrası genellikle kemoterapi planlanır. Yumurtalık kanserinde erken evrelerde 5 yıllık yaşam yüzde 70 iken, ileri evrelerde bu oran giderek azalır” dedi.

YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ
• Karında şişlik ve ağrı.
• Kilo kaybı.
• İdrar sorunları.
• Uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı.
• Sindirim bozuklukları (Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler).
• Sık sık idrara çıkma.
• Vajinal kanama. (NTV)Bir Cevap Yazın