Kan pıhtılaşmasını önleyen doğal kan sulandırıcıları biliyor musunuz

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Kan pıhtılaşmasını önleyen doğal kan sulandırıcıları biliyor musunuz
Kan pıhtılaşmasını önleyen doğal kan sulandırıcıları biliyor musunuz

Kan sulandırıcı ilaçlar kan pıhtılaşmasının oluşmasını önleyen, ve kanın damarlarınızdan ve arterlerinizden sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan ilaçlardır.

Kan pıhtılaşmasını önleyen doğal kan sulandırıcıları biliyor musunuz

Bu ilaçlar kanınızı inceltmiyor fakat kanınızın kalınlaşmasını ve yeni pıhtılar oluşmasını engelliyor.Kan sulandırıcı ilaçlar bir çok yönden faydası olsa da bazı insanlarda aksine kanamalara neden olabiliyor.

PLOS ONE’da yayınlanan bir 2014 çalışması, kalça veya diz protezinden sonra kan pıhtılarını önlemek için yaygın olarak reçete edilen bir kan sulandırıcının ameliyat sonrası kanama veya enfeksiyon riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu .

Diğer bazı olası yan etkileri baş dönmesi, kas zayıflığı, saç dökülmesi ve cilt döküntüleri içerir. Kan su suları doktorunuzun önerdiği gibi alınmalıdır veya ciddi sonuçlara yol açabilir.

Güvenli tarafta olmak ve kan pıhtısı riskini azaltmak için, her zaman doğal antikoagülan olan ve kanınızın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekleri ve otları deneyebilirsiniz.

Dikkat: Antikoagülan gıdalar ve otlar reçeteli antikoagülan ilaçların yerine kullanılmamalıdır.

Ek olarak, bazı doğal kan su suları yiyecekler ve otlar reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Sizin için en iyisini belirlemek için doktorunuza danışın. İşte kan pıhtılaşmasını önleyen en doğal gıdalar.

Zencefil:Zencefil kanın pıhtılaşmasını azaltmaya etkili olacak bir bitkidir.Yeni pıhtıların oluşmasını da önler.Felç riskini azaltır.Yemeklerinize ,salatalarınıza katarak kullanabileceğiniz gibi zencefil çayı da içebilirsiniz.

Bir diğeri ise zerdeçal: Zerdeçal en iyi en doğal antienflamatuar olarak bilinir.İçerisindeki kurkumin sayesinde çok iyi bir kan sulandırıcı görevi görür.Kurkumin trombositlerinizin bir araya toplanmasını ve pıhtı oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak’ta Özellikle kalp sağlığı açısından çok faydalı olduğu gibi Sarımsaktaki adenozin, allicin ve parafinik polisülfitler gibi kükürt içeren bileşikler kan sulandırıcı görevi görür.Sarımsak ayrıca kan kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürebilir, bu da plak oluşumu ve kalp krizi riskini azaltabilir.

Tarçın:Tarçın ,Tarçın’da çok etkili başka bir antikoagülandır. Güçlü bir antikoagülan görevi gören bir kimyasal olan coumarin içerir. Bu güzel baharat kan basıncınızı düşürebilir.Ve enflamatuar durumları azaltır.

Kırmızı biber:Kırmızı biberde vücudunuz üzerinde çok güçlü bir kan sulandırıcı görevi görür.Arter daraltan lipit birikintilerini temizlemeye yardımcı olacak kapsaisin içerir.Arterlerin ve kan damarlarını genişletir.

Son olarak ise E vitamini

E vitamini, kan dolaşımını iyileştirmek ve kan pıhtılarını önlemek de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi faydalara sahiptir.

Ağızdan alındığında, E vitamini trombosit inhibe edici bir yağ asidi olan prostaglandin E1’e duyarlılığı artırarak trombosit toplamayı azaltabilir.Bir Cevap Yazın