Kadir gecesi namazı nasıl kılınır

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Kadir gecesi namazı nasıl kılınır
Kadir gecesi namazı nasıl kılınır

Kandil namazı için Diyanet işleri Başkanlığının yayımladığı resmi bir bilgi yer almamaktadır.

Ancak HZ.Muhammed Mustafa S.A.V’ın amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı Kadir gecesinde kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor.Bu gecede Tesbih namazının kılınması Alimler tarafından ypılan bir öneri olarak yer alıyor.

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır

Tesbih namazı ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

Namazın kılınacağı saat ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR? 

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

Bu gece mümkün olduğu kadar tövbe etmeli.Kendimizi hesaba çekmeli Kur’an-ı Kerim okumalı.Nafile ve varsa kaza namazları kılınmalı.Küs ve dargın olanlar barışmalı,gönüller alınmalı,kederli yüzler güldürülmeli.

Ayrıca bu gecede

Hz. Muhammed bol bol ‘Allah’ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet’ şeklinde dua etmeyi bize tavsiye etmiştir.

Hz. Muhammed’in HZ. Aişe’ye Kadir Gecesi tavsiyeleri

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Gecesi’nin İslam alemi için önemli bir gece olduğunu söyledi.Hz. Muhammed’in bu gecede nasıl ibadet yapılmasıyla ilgili Hz. Aişe’ye tavsiyelerde bulunduğunu anlatan Yılmaz, “Efendimiz, Hz Aişe’ye bu gecede ‘Yarabbi sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla’ diye dua etmesini tavsiye etmiştir. Bu gecede en çok yapılacak ibadet Kur’an-ı Kerim tilavetiyle dua etmektir. Bu gece de bol bol milletimiz, İslam dünyası ve insanlığa dua edebiliriz. Dua Allah’a en yakın olduğumuz andır. Bunun için Kadir Gecesi’nde bol bol dua edip Kur’an-ı Kerim okumalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Hürriyet.com.tr.Bir Cevap Yazın