Kadınlar için en iyi 10 vitamin nedir biliyor musunuz

Spread the love
Kadınlar için en iyi 10 vitamin nedir biliyor musunuz

Multivitamin mineral takviyeleri 1940 ‘lı yılların başında ortaya çıktı. Ozamandan beri de özellikle sağlığına dikkat eden kişiler tarafından oldukça çok kullanılmaktadır.

Bununla birlite bu vitaminler FDA onaylı olmadığı için doğru dozu belirlemek v olaı yan tkilerine maruz kalmamak için doktorunuza danışmalısınız.Vitaminler vücudun farklı bölgelerinin çalışmasına ve düzgün gelişmesine yardımcı olan organik bileşiklerdir.

Gerekli vitaminlerin eksikliği de bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.Özellikle kadınlar için gerekli olan vitaminlere gelince:

Kadınlar için en iyi 10 vitamin nedir biliyor musunuz

A vitamini,B2 vitamini, B6 vitamini ,B7 v B 9 vitaminleri ,B12 ,C vitamini ,D vitamini ,E vitamini ve K vitamidir. Bu vitaminlerin her birinin vücudunuzun en iyi performansı göstermesi için belli rolleri vardır. Aynı mantıkla da bu vitaminlerin herhangi birinin eksikliği ise sağlığınızı ve bağışıklığınızı tehlikeye sokar.Örneğin vücuttaki B vitamini eksiklikleri kansızlığa ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir.

Kadın vücudu ilerleyen yaşlarla birlikte hem fiziksel hem hormonel değişiklikler açısından çşitli geçiş aşamalarından geçer.Adet ,hamilelik veya menopoz olsun bir kadının hayatındaki bu biyolojik simgesel yapılar vücutta oldukça etkili olabilir ve sonuçta kemik erimesi,kansızlık,osteoporoz riski oluşabilir.

Bu nedenle kadınların kalori ihtiyacı erkeklere göre daha düşük olsa da bunun yanı sıra bazı besin maddelerini erkeklere oranla daha fazla tüketmeleri gerekir.Bunlar arasında Demir,magnezyum, D vitamini B 9 vitamini ayarlamaları son derece önemlidir.Bir Cevap Yazın