İLAÇSIZ TEDAVİ ALZHEIMER’İ İYİLEŞTİREBİLİR!

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

İlaçsız tedavi alzheimeri iyileştirebilir

Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Kampüsü’nde (UCLA) yapılan bir çalışmada araştırmacılar ilk kez hafıza kaybının geri döndürüldüğünü gösteren bir program geliştirdiklerini belirtiyorlar. (1)12313800_807829089326823_3406871103043349050_n

Bu bir ilaç değil, bir presedür değil, bu şimdiye kadar rastlanmamış, kapsamlı ve bireysel bir yaklaşımla Alzheimer’ın neden olduğu hafıza kaybının tedavi edilmesi. UCLA araştırmacıları hafıza kaybını geri döndürmek için ne yapılabileceğini tam olarak tanımlıyorlar. Raporda Dr. Dale E. Bredesen Alzheimer’ın uyku, beslenme ve egzersizden etkilenen karmaşık bir hastalık olduğunu açıklıyor.

UCLA’da MEND ( Metabolic Enhancement for Neurodegeneration) Nörodejenerasyon için Metabolizmanın Hızlandırılması başlıklı bir deney yapılmış. Bazılarının Alzheimer teşhisi beyin taramalarıyla belirlenmiş, hafıza kaybı tablosu gösteren 10 hasta bu deneye katılmış.

UCLA’nın protokolü ile katılımcılar yaşam tarzlarında ciddi değişiklikler yapmışlar. Basit karbonhidratlar, gluten ve işlenmiş gıdaları hayatlarından çıkarmışlar. Balık tüketimlerini arttırmışlar, yoga ve meditasyon yapmışlar. Melatonin almaları, yeterli süre uyumaları, B12, D3 vitaminleri ve balık yağı almaları sağlanmış. 6 ay içinde 9 hastanın hafızalarında fark edilebilir
iyileşmeler görülmüş. Alzheimer’ın ileri evresindeki bir hastada değişiklik görülmemiş.

Araştırmacılar bulguların, kişinin metabolik süreçleri erken evrede değiştirilirse hafızanın ve zihinsel fonksiyonların geri gelebileceğini gösterdiğini belirtiyorlar.

Bu çalışmaya katılan hastalardan 6’sı daha önce hastalıkları nedeniyle bıraktıkları işlerine geri dönmüşler. Araştırmacılar bazı deneklerin iki buçuk sene izlendiklerini ve hafıza iyileşmelerinin devam ettiğinin görüldüğünü belirtiyorlar.

Bu tedavi programının daha da geliştirilmesi için ileri araştırmalar planlanıyor.

Bu çalışmayla ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Reversal of cognitive decline: A novel therapeutic program (2)

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Bu çalışmadan bizi haberdar ettiği için Sağlıklı Yaşıyoruz takipçisi ve arkadaşımız Nur Bopp’a teşekkür ederiz. Ayrıca hazır yoğurdu hayatınızdan çıkarın yazımı buradan okuyabilirsiniz Bitkisel burun damlası nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz

kaynak.Bir Cevap Yazın