Hurmanın bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız

Posted by

Spread the love
Hurmanın bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız
Hurmanın bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız

Hurma sağlık açısından bir çok faydası olan bir meyvedir.Hurma taze hurmaların diyetin bir parçası sayıldığı Akdeniz,Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir.

Hurma meyvesindeki şeker seviyeleri hurma olgunlaştıkça kademeli olarak artar.Hurma posası yaklaşık %70 şeker içerir.Hurmalar çoğu B grubu vitaminlerin yanı sıra A vitamini ve K vitamini içerir.Bunun yanı sıra potasyum,magnezyum,bakır ve manganez gibi zengin bir mineral kaynağıdır.

Hurmanın bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız

Hurma çoğu diğer meyvelerde bulunmayan 23 farklı amino asit içerir.Hurma sindirim sisteminiz için harikadır.Bol miktarda lif içerdiğinden tok tutar.

Hurma yemek bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteri sayısını arttırmaktadır.Bağırsaklarda probiyotik görevi görür.Bilimsel çalışmalar hurmanın kolon ve bağırsak sağlığını arttırdığını göstermiştir.Hurma yemenin sizi kolerektal kansere karşı koruyabileceği çalışmalar var.

Hurma yemek kolesterol ve trigilserit seviyelerini yönetmeye yardımcı olur.Trigiliseritler kanınızda bulunan bir tür yağdır.Hurma yemek vücudunuzun hemen kullanması gerekmeyen kalorileri trigliseride dönüştürüldüğünü bildiriyorlar.

Bilim insanları ayrıca hurmanın içindeki şekerin kan şekeri seviyelerini arttırmadığını bildiriyorlar.Hurma ayrıca kalbinizin sağlıklı olmasına yardım sağlayacak önemli bileşikler olan potasyum,magnezyum, antioksidanlar içerir.Phytomedicine dergisinde yayımlanan araştırma Ajwa hurmalarındaki antioksidanların kardiyo koruyucu etkiye sahip olduğunu bildirdi.Hurma özleri kan yağını düşürmeye ,iltihabı azlatmaya,ve kardiyo hücresi ölümünü önlemeye yardımcı olabilir.denildi.

Hurmanın meyvesinden elde edilen özlerin kalp krizi geçirdikten sonra kalp dokusunu onarmaya yardımcı olduğu da göstermiştir.Tüm hurma çeşitleri kardiyovasküler sağlığınızı koruyabilecek

yüksek konsantrasyonlarda flavonoid,fenolik bileşikler içerir.Hurma beyin sağlığınızı da korur.Bunun nedeni beyin hücrelerini hasardan koruyan antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.Bilim insanları bu antioksidanların beyindeki iltihabı ve oksidatif stersi azalttığını bulmuşlar.Hurma alzheimerden korunmada da çok etkilidir.

Her gün bir kaç hurma yemenin faydalarından birisi de iltihap önleyici etkisinin sizi çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyabilme özelliği olmasıdır.

Hurma tüketmek şeker hastaları için iyidir.Çünkü hurma sinir hasarına (diyabetik nöropati)karşı korumaya yardımcı olur.Hurmanın içindeki antioksidanlar karaciğer sağlığınızı korumada da çok etkilidir.Bir Cevap Yazın

Sitede Bulunan tüm yazılı anlatımlar ve Makaleler Özgün tarafımızdan yazılan yazılardır. .Resimlerden ve makaleler den alıntı yapanlar Aktif link ile Kaynak belirtmeden alıntı yapamaz ! Bayanlar kahvesi.com Sitemizdeki bilgiler özgün içerikler olup tüm hakları saklıdır Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız