GÜNEŞ TUTULMASI DEPREM HABERCİSİ Mİ

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Güneş tutulması deprem habercisi mi?

Güneş tutulması deprem habercisi mi
Güneş tutulması deprem habercisi mi

Uzmanlar ikiye ayrıldı bir kısmı”Tutulmalar ayın ve güneşin dünya konumundan kaynaklanıyor,derken diğer kesim”Magma tabakası aya bağlı gel git olaylarından mutlaka etkilenir”dedi

Ağustosun 21 inde güneş tutulması olacak ancak her güneş ve ay tutulması akıllara acaba Deprem mi olacak?sorusunu getiriyor.

İstanbul üniversitesi Astronomi ve Uzay bilimleri bölümü Prof.Dr. Tansel Ak bu soruyu şöyle cevapladı:Deprem ile güneş tutulmaları arasında bir irtibat bulunup bulunmadığı meselesi hep merak konusu olmuştur.Keşke bu tür bir doğa olayı ile depremleri önceden bilebilsek.Fakat bu mümkün değil.1999 depreminde güneş tutulması yaşanmıştı.2006 yılında da bir tutulma oldu.O dönem bir araştırma yaptık Ay’ın evrelerine baktık.Tutulmaları karşılaştırdık.Gerçek astronomik ölçümler yaptık.Ve teorik olarak depremlerle ay ve güneş tutulmaları arasında bir bağlantı bulamadık.Deprem dediğiniz şey yıl içinde sürekli olur.

YAN ETKİ
Benzer görüşleri dile getiren Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Şevket Demirbaş da “Güneş tutulmasının ve Ay tutulmasının depremlerle hiçbir alakası yok. Bu tutulmalar Ay’ın, ve Güneş’in Dünya’ya belirli konumundan kaynaklanıyor ve depremlerin üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor” diye konuştu. İstanbul Üniversitesinden Yard. Doç. Dr. Mevlana Başal’a göre tutulmalar depremde sadece yan etki. Başal şöyle dedi: Hepimiz Ay’a bağlı gel git olaylarını biliyoruz. Magma tabakasının, bu kütle çekimden etkilenmemesi mümkün değil. Tutulmalar, depreme yan etki olabilir. Tutulma var, deprem geliyor korsusu yersiz. Ama her halükârda tutulmalar depremleri etkilemez demek de mümkün değil.

Kaynak: egehaber.comBir Cevap Yazın