FIRINDA YOĞURT NASIL MAYALANIR

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love

Fırında yoğurt nasıl mayalanır

Fırında yoğurt nasıl mayalanır
Fırında yoğurt nasıl mayalanır

Yoğurt tüketiminde en sağlıklı olanı evde yaptığımız yoğurtlardır.Artık hemen hemen herkes bunun bilincinde.Herkesin farklı farklı yoğurt mayalama şekilleri olabilir

Size bugün videosunu da paylaştığımız konu Taş gibi yoğurt mayalamak istiyorsanız,fırınınızı kullanabilirsiniz.Yoğurdunuzu fırında mayalanmasını sağlayacaksınız.


Peki fırında yoğurt nasıl mayalanır

Tabi ki öncelikle ilk olarak sütünüzü tencereye alıp güzelce kaynatıyorsunuz.Daha sonra kaynama işleminden hemen sonra ocağın altını kapatın ve sütünüzü ılımaya bırakın.

Videoda ölçü olarak 2 kg süt için 1 yemek kaşığı yoğurt kullanılmış.Ve tahta kaşık yardımı ile tenceredeki sütümüze bir tabakta bir miktar süt ile karıştırdığımız yoğurdumuzu katıyoruz.Ve yine tahta kaşıkla karıştırıyoruz.

Son olarak kavanozlara yoğurt mayası karıştırdığımız sütümüzü boşaltıyorsunuz.Hiç bekletmeden kavanozları fırına yerleştirin.Burada püf noktası kavanozları fırına yerleştirmeden evvel 160 derecede 4-5 dakika kadar fırınınızı ısıtın ve kapatın.Bu sıcaklıktaki fırına kavanozları yerleştirin.Daha sonra fırının kapağını da kapatın.

6-7 Saat bu şekilde fırın kapağını açmadan sütleriniz fırında kalsın.6 saat sonunda fırının kapağını açın ve kavanozları çıkarın.Yoğurtların üzerlerini peçete ile kapatıp buzdolabında beklemeye alın.Dolapta 1 gece dinlendirdiğiniz yoğurtlar adeta taş gibi olacak.Bir Cevap Yazın