Evinizde bulunan doğal ağrı kesicileri biliyor musunuz

 • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Evinizde bulunan doğal ağrı kesicileri biliyor musunuz
Evinizde bulunan doğal ağrı kesicileri biliyor musunuz

Evinizde bir çoğunuzun ağrı kesicileri mutlaka ecza dolaplarında yerlerini alırlar.Tüm ağrılar içinde hatta ayrı,ayrı ağrı kesiciler bulunabilir.

Baş ağrısı,diş ağrısı, karın ağrısı,veya başka bir ağrı çektiğinizde hemen hiç düşünmeden ağrı kesicileri kullanıyorsunuz değil mi?Ağrıyı hafifleten ilaçların doktorlar ve hastalar için değerli olduğu doğrudur.Ancak tüm ilaçlar gibi ağrı kesici ilaçlarında bir çok yan etkisi olduğunu biliyorsunuzdur.

Daha da kötüsü ağrı kesici ilaçların çok uzun süre kullanımı başta mide olmak üzere,karaciğer hasarı böbrek sorunları gibi bir çok çeşitli yan etkileri de var tabii.Ama bunun yanı sıra evinizde doğal ağrı kesiciler mevcuttur.İşte evinizde bulunan doğal ağrı kesicilerden bazıları:

Zerdeçal: Zerdeçal vücudu serbest radikallerden korumaya yardımcı bir antioksidan olan kurkumin içerir.Bu da ağrıyı ,acıyı yatıştırır.Zerdeçal vücut ağrılarına,eklem ağrılarına hatta iltihapla sonuçlanan vücut yaralanmalarına çok iyi gelir.Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada, kurkumin inflamasyonda rol oynayan bir dizi farklı molekülün inhibisyonu ile antienflamatuar aktivite uyguladığı bildirilmektedir 

.Evinizde bulunan doğal ağrı kesicileri biliyor musunuz

Karanfil:Karanfil diş ağrısı,baş ağrısı, ve artrit iltihabı ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hem karanfil hemde karanfil yağı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 • Bir diş ağrısı için, ağrıyı hafifletmek için pamuklu bir top kullanarak tüm bir karanfil çiğneyin veya ağrıyan dişe ve çevresindeki diş etlerine biraz karanfil yağı sürün.
 • Kas veya eklem ağrısı için, birkaç damla karanfil yağını herhangi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Ağrılı bölgeye birkaç dakika masaj yapmak için kullanın.

Kırmızı biber: kırmızı biberdeki bileşen kapsaisin maddesi ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar bir etki sergiler. Ayrıca beynin ağrı vericilerinin aktivasyonunu önler, bu da ağrı hissini azaltır.

Zencefil:Zencefil çayı içmeyi veya yemek pişirmenizde zencefil kullanmayı seviyorsanız, ağrı kesici bir bitki kullandığınızı bilmek sizi mutlu edebilir.

Zeytin yağı: Zeytin yağı Nature’da yayınlanan bir 2005 çalışması, zeytinyağının vücutta iltihaplanmaya neden olan siklooksijenaz (COX) enzimlerinin aktivitesini engelleyen steroidal olmayan bir antienflamatuar ajan içerdiğini bildirmektedir.

 • Topikal kullanım için, artrit ve kas kramplarından kaynaklanan ağrı, şişlik ve iltihabı azaltmak için ağrılı bölgeye ılık zeytinyağı ile masaj yapın.
 • Tüketim için, iltihapla savaşmak için günlük olarak 1 ila 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı yiyin.
 • Kaynak:
 • Curcumin’in güvenliği ve antienflamatuar aktivitesi: tümerik bir bileşen (Curcuma longa). Alternatif ve tamamlayıcı tıp dergisi (New York, N.Y.). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044. Şubat 2003’te yayınlandı.
 • Kurkumin antioksidan ve antienflamatuar özellikleri. Deneysel tıp ve biyolojideki gelişmeler. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207.
 • Curcuma longa’nın önemli bir bileşeni olan kurkumin’in anti-enflamatuar özellikleri: preklinik ve klinik araştırmaların gözden geçirilmesi. Alternatif tıp incelemesi : klinik terapötik bir dergi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223. Haziran 2009’da yayınlandı.
 • Karanfil (Syzygium aromaticum): değerli bir baharat. Asya Pasifik Tropikal Biyotıp Dergisi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819475/. Şubat 2014’te yayınlandı.
 • Ağrı yönetimi için topikal kapsaisin: terapötik potansiyel ve yeni yüksek konsantrasyonlu kapsaisin etki mekanizmaları% 8 yama. BJA: İngiliz Anestezi Dergisi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3169333/. Ekim 2011’de yayınlandı.
 • Kapsaisin: Mekanizmalarının Güncel Anlaşılması ve Ağrının Tedavisi ve Diğer Klinik Öncesi ve Klinik Kullanımlar. Molekül. doi:10.3390/moleküller21070844.
 • Zencefil-Geniş Anti-enflamatuar eylemler ile bitkisel tıbbi ürün. Geniş Antienflamatuar Eylemlere Sahip Zencefil-Bir Bitkisel Tıbbi Ürün | Tıbbi Gıda Dergisi. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2005.8.125.
 • Çalışma, günlük zencefil tüketiminin kas ağrısını yüzde 25 oranında hafiflettiğini ileri sürüyor. BilimDaily. https://www.sciencedaily.com/releases/2010/05/100519131130.htm. 20 Mayıs 2010’da yayınlandı.
 • Zeytinyağı Doğal Antienflamatuar Ajan içerir. BilimDaily. https://www.sciencedaily.com/releases/2005/09/050906075427.htm. 06 Eylül 2005’te yayınlandı.


Bir Cevap Yazın