Evdeki yanık kokusu nasıl giderilir

Spread the love
Evdeki yanık kokusu nasıl giderilir

Yemek pişiriyorsun ve zamanın nasıl geçtiğinizi anlamadın,fırını kapatmayı unuttun ya da yanlış dereceye ayarladın.

Dolayısı ile yemeği yaktın ve evinin her tarafı maalesef yanık kokusu ile doldu.Bu durumda hiç panik yapmayın evinizdeki yanık kokusunu gidermenin pratik yöntemi var.

Tabi ki ilk olarak yemeğimizi ocaktan almalı,hemen evimizi havalandırmak adına tüm pencereleri açmalıyız.Bunun yanı sıra evinizde vantilatör varsa hemen onu da çalıştırın.Hava sirkülasyonunu sağlayarak yanık kokusunun hemen çıkmasını sağlayacaktır.

Evdeki yanık kokusu nasıl giderilir

Diğer yanda ise ocağa bir tencereye bir miktar su koyun ve 1 adet limonu ufak parçalara keserek bu suya at.Bu limonlu su karışımını 10-15 dakika kadar kaynat.Ve ocağın altını kapatmayı unutma 🙂

Eğer o an için evinizde limon yoksa suyun içerisine karanfil atıp aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir kaç kase su doldurun ve içerine dörde böldüğünüz soğanları koyun ve mutfak başta olmak üzere eğer diğer odalara da koku sinmişse diğer odalara da bu içinde soğan olan su dolu kaseleri koyun.

1 gece boyunca bu şekilde kalsın içerisinde soğan olan su tüm kokuları içerisine çekecektir.

Ya da bir diğer yöntem bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurun ve içine 1-2 bardak sirke ekleyip ocağın altını açın.Sirkeli su kaynamaya başlayınca ise altını kapat ve içerisine bir parça ekmek koy.Daha sonra sirkeli sudan ekmeği çıkarıp kaseye koy ve kokunun olduğu yerlere bu kaseleri yerleştir.Bir Cevap Yazın