EVDE EKŞİ MAYA NASIL YAPILIR

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Evde ekşi maya nasıl yapılır
Evde ekşi maya nasıl yapılır

Fırın ekmekleri belli  standartlara  ve üretim esaslarına göre yapılır.Ayrıca ticari olarak satılan ekmek ve hamur işlerinin içinde sağlığımıza zararlı bir çok katkı maddesi kullanılır.

Oysa ev ekmeği sadece doğal malzemelerle,ev mutfağının en sıcak köşesinde büyük bir özenle yapılır ve evde yapılan ekmek son derece sağlıklıdır

Ekşi maya nasıl yapılır?

Malzemeler:

3-4 bardak organik tam buğday unu

1 litre şişe suyu

7-8 adet yıkanmış  kuru üzüm

Hazırlanışı:

Temiz cam kavanozun içerisini kaynar suyla yıkayıp çalkalyın

Yarım bardak un ve yarım bardak şişe suyunu kavanoza koyup tahta bir kaşıkla iyice karıştıtın.Fermantasyonun hızlanması için kuru üzümleri ekleyin.Kavanozun kapağını kapatıp mutfağınızın ılık bir yerinde beklemeye bırakın.(23-28 derece)mayanın daha çabuk oluşmasını sağlar.

Organik un kullanmak ise ekşi mayanın başarı şansını arttırır.

12 saat sonra dörtte bir bardak un ile dörte bir bardak su ilave ederek mayanızı tekrar karıştırın

Kavanozun ağzını kapatıp tekrar beklemeye alın

4 gün boyunca her gün aynı işlemi yapın

5.gün kavanozdaki karışımın üstü açık enkli süngerimsi bir görüntü kazanıyor.Maya kabarıp 1-2 parmak kalınlığında köpük oluşmuş,mayanızda biraya benzer ekşi bir koku varsa mayanız olmuş demektir.

Şartlara göre 3-6 gün arasında hazır olacaktır.Artık ekşi mayanın üzerinden üzümler alınıp maya daha sonra kullanılmak üzere buzdolabında saklanır.

Not:Ekşi maya buzdolabında durduğu sürece haftada en az bir kere beslemeniz gerekir.Maynızı bir haftanın sonunda buzdolabından çıktığında yüzeyinde su olabilir.Bu durumda mayayı bir iki kere karıştırıp,yarım bardak un ile yarım bardak şişe suyu ilave edip besleyin.Mayanın üstü köpüklenir korkmayın.Kapağı tekrar kapatıp buzdolabına koyun.Ayrıca:

Yapım aşamasında kavanoz ve tahta kaşığın çok temiz olması lazım aksi taktirde mayanız bakteriler oluşup çoğalabilir ve metal kaşık mayadaki asit ile reaksiyona gireceğinden kullanmamak gerekliBir Cevap Yazın