Evde Damıtılmış Su Nasıl Yapılır

Spread the love
Evde Damıtılmış Su Nasıl Yapılır

Damıtılmış suyun yapılması çok kolaydır ve su damıtma işlemini evinizde de yapabilirsiniz.

Suyun içerisindeki mineralleri ve kimyasalları sudan çıkardığınızda damıtılmış su elde etmiş olursunuz.İnsanlar içme,sulama,buharlı ütü ve akvaryumlarda damıtılmış su kullanırlar.

Damıtılmış su yapmak için geniş bir çelik tencerenin yarısını çeşme suyu ile doldurun ve ocağın altını yakarak ocağa koyun.Daha sonra içerisine ya suya dayanıklı bir kase ya da yine çelik bir kase koyun.Kaseyi tencere dolu suya koyduğunuzda suyun üzerinde durması gerekli.

Su kaynar duruma geçince tencerenin kapağını ters olarak kapatın.Sıcak,soğuk yoğunlaşmasını sağlamak için ise ters çevirdiğiniz tencere kapağınıza buz kalıpları koyun.

Sıcak buhar soğuk kapağa çarptıkça yoğuşma oluşacaktır.Ve bu yoğuşma sonucu su damlacıkları tencerenin içindeki kaseye damlayacaktır.Bu da size damıtılmış suyu verecektir.Tencerenin içideki kasedeki su kaynamaya başlarsa ocağın ısısını düşürün kasedeki su kaynamamalıdır.

Kasenin içi yeterince damıtılmış su ile dolunca ocağın altını kapatınç.Tenceenin kapağını açın ve damıtılmış suyunuzu cam bir şişeye boşaltın.

Evde Damıtılmış Su Nasıl YapılırBir Cevap Yazın