Evde Bakır Nasıl Parlatılır

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Evde Bakır Nasıl Parlatılır

Bir çoğumuzun evinde Bakır süs eşyalarımız ya da Bakır mutfak gereçlerimiz vardır.Ki bunların başında olmazsa olmazlarımızdan kahve cezvesi ise mutlaka vardır.

Peki Bakır eşyalarınızı evde nasıl parlatabileceğinizi ,nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?İşte size bakırları parlatan yöntemler.

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki bakırlarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayınız.Bakırları parlatmak için ise size bir kaç etkili yöntem.İlk yöntem sirke ve tuz formülü.Sirke ve tuz bakırdaki oksitlenmeyi geçirir.Yapmanız gereken bakır eşyanızın üzerine sirke dökmek daha sonra ise tuz ile ovmak.Son olarak yıkayıp durulayın.

2.Yöntem ise ise limon yöntemi ile bakır parlatmak.1 adet limonu ordan ikiye kesin ve limonun kesik yeri ile bakırlarınızı kararmaları gidenek kadar ovalayın.Son olarak durulayıp kurulayın.

Diğer yöntem ise sirke tuz ve unlu karışım ile bakırları ovmak.Bir kaba beyaz sirke koyun içerisine bir miktar tuz ve macun haline gelinceye kadar ı-un ekleyin.Elde ettiğiniz bu macunsu karışım ile bir bez yardımı ile bakırlarınızı kararmaları gidene kadar ovun son olarak yıkayın ve durulayın.

Şimdi sıkı durun asıl en etkili yönteme geliyoruz bakırlarınızı parlatmak için ketçapla parlatma yöntemi.Bakırınızın üzerine bir miktar ketçap sürün ve hatta her tarafını kaplayın.Daha sonra 5 dakika bekletin ve yumuşak bir sünger ile ovalayın.Bakırın oksitlenmesini geçirecek olan ketçap yardımınıza koşacaktır.

Diğer yöntemlerde olduğu gibi son olarak bakırınızı durulayın ve kurulayın.İsterseniz yılların bakır ustasından tavsiyeleri de izleyebilirsiniz.

Evde Bakır Nasıl ParlatılırBir Cevap Yazın