Ev yapımı balgamı çıkaran çok etkili öksürük şurubu

  • Post comments:0 Yorum
Spread the love
Ev yapımı balgamı çıkaran çok etkili öksürük şurubu
Ev yapımı balgamı çıkaran çok etkili öksürük şurubu

Havuçların gözleriniz için ne kadar faydalı olduğunu muhtemelen hepiniz duymuşsunuzdur.Ancak kötü şiddetli bir öksürüğü kesebileceğini ,balgam attırıcı etkisi olduğunu eminim duymamışsınızdır.

Evet havuç özellikle aşağıda vereceğimiz tarifte olduğu gibi diğer bileşenlerle birleştiğinide öksürük için harika bir ilaç oluyor.Peki neden havuç derseniz?Havuç A,C ve K vitaminlerinin yanı sıra yüksek düzeyde potasyum içerir.

Uzmanlar uzun zamandır A vitamininin enfeksiyonda mukozal yüzeylerinin korunmasında etkili olduğunu söylüyor.İşte şimdi sizlere havuçtan harika bir öksürük şurubu tarifi.

Ev yapımı balgamı çıkaran çok etkili öksürük şurubu

Yarım kilo havuç

3-4 yemek kaşığı bal

2 tatlı kaşığı taze doğranmış zencefil

Havuçları iyice yıkayıp soyduktan sonra küçük parçalar halinde doğrayın ve tencereye koyu ,üzerini geçene dek su ekleyin ve ocağa alıp kaynatın.Kaynama işlemi başlayınca zencefilleri ekleyin.Zencefil ve havuçlar iyice yumuşauyana kadar kaynatın.Daha sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Sonrasında karışımınızı bir süzgeç yardımı ile süzün ve içerisine iyice soğuduğuna emin olduğunuzda balı ilave edin.Bu karışımı cam bir kavanoza koyun ve ağzını kapatın.Buzdolabında 1hafta kadar kalabilir.

Öksürüğünüz kesilene kadar her gün 3-4 kaşık içebilirsiniz.Öksürüğünüz kesildiği gibi balgamın ciğerlerinizden çıkmasına da faydalı olacaktır.Bir Cevap Yazın